Viktor Janukovics ukrán elnök pénteken élő tévéműsorban jelentette be, hogy nem emelik a földgáz árát, és a kormány havi 500 millió dollár gázártámogatást nyújt a fogyasztóknak.
A Standard Bank egyik elemzője szerint Janukovics kijelentésével alapvetően megváltozott az elmúlt hetek ukrán álláspontja a gázár kérdésében. Timothy Ash szerint ebben valószínűleg nagy szerepe van annak, hogy Bulgáriában a héten lemondott a kormány az erőszakossá vált tüntetések miatt, amelyeket az áramdíj emelése váltott ki.
Ukrajna 15 milliárd dollár hitelről kíván megállapodni a Nemzetközi Valutaalappal. Az erről szóló tárgyalások első fordulója február közepén záródott le, az újabb fordulót márciusra tervezik. A megállapodás azért is fontos lenne Kijevnek, mert az idén 9,1 milliárd dollár külföldi adósságot kell rendeznie a tavalyi 6,5 milliárd dollár után. A 9,1 milliárd dollárból 6,4 milliárd dollárt az IMF-nek kell visszafizetnie.
Ukrajna eddig hét megállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal, de az utolsót, amely szintén 15 milliárd dollárról szólt, a washingtoni székhelyű szervezet 2011 márciusban felfüggesztette, mert Kijev elutasította több népszerűtlen megszorító intézkedés bevezetését. Ezek közül néhányat azóta jóváhagyott a parlament, de Ukrajna továbbra is adós a lakossági gázár emelésével.
A népszerűtlen intézkedés az IMF szerint elengedhetetlenül fontos az államháztartási hiány mérsékléséért. A tavalyi deficit 6,7 milliárd dollár, a GDP 3,8 százaléka volt, ami csaknem duplája az egy évvel korábbinak.
MTI