A bankok - lakossági és KKV üzletágának gyors felfutása miatt is - meglehetősen nagy fix költséghányaddal rendelkeznek, így az elkövetkezendő évben-években valószínűleg a költségek és a bevételek aránya nem fog csökkenni, sőt a mostani mérték fenntartása is komoly eredmény lenne. A mégoly dinamikus lakossági hitelboom - mely ugyan magas marzsokkal és a díjjellegű jövedelmek megugrásával járt - sem tudta a költségbázis emelkedését teljes mértékben ellensúlyozni.
A hatékonyság javulás megtorpanása észlelhető az egy alkalmazottra eső állományoknál. Az alkalmazotti létszám növekedése természetesen itt is negatívan befolyásolta ezek alakulását, de érzékelhető a vállalati hitelezés lassulása, illetve a gyenge lakossági megtakarítások. A lakossági hitelezés gyors felfutása miatt az egy alkalmazottra eső lakossági hitelállomány - gyakorlatilag egyedüli területként - dinamikus növekedést mutat. A grafikon ráirányítja a figyelmet a hiteloldali expanzió finanszírozhatóságának feszültségeire, az addícionálisan bevonandó, magasabb határköltségű tőkepiaci forrásokra, illetve az újra kiéleződő, kamatokat magasan tartó ügyfélforrásokért folyó versenyre.
A banki jövedelemelemek közül a korábbi trendnek megfelelően a jutalék- és díjbevételek emelkedtek jelentősen (több mint 30%-kal), a megnövekedett számú lakossági hitelszerződések jutalékbevételei, illetve általában a kondíciók körében végrehajtott áremelések következtében. A bankok kamateredménye kevésbé növekedett, mindössze 11,6%-kal. Míg az üzleti növekedés és a kamatrés-tágítás csak a kamatbevétel/költségek mutató stabilizálásához volt elegendő, addig a díj- és jutalékbevételek dinamikus növelése úgy tűnik könnyebben tartható.
www.mkb.hu/letoltes/ceb/2002/3_4_eveseredm.pdf
Gazdaság és bankszektor 2002
2002-ben nem következett be a világgazdasági recesszióból való - tavaly még 2002 második félévére várt- kilábalás, ehhez a belföldi egyensúlyromlás felgyorsulása is párosult. Nyilvánvaló ezért, hogy 2003 restriktív lesz az egész gazdaságban, így az immár a tőkepiaci szolgáltatások terén liberalizált piaci körülmények között kiélezett versenyhelyzetben helytállni kénytelen pénzügyi közvetítő rendszer számára is komoly kihívást támaszt – áll a Magyar Külkereskedelmi Bank elemzésében.