Az ajánlati felhívás - nyílt eljárásra - augusztusban jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben. Ebben a becsült költségek nettó 1,3 milliárd forinttal szerepeltek. Ajánlatot három cég - az Európai Építő Zrt., a Kalotherm Zrt. és a Tempero Rt. -, valamint a Záév Zrt. és a Hérosz Zrt. konzorciuma nyújtott be. A legolcsóbb vállalási ár 1,992 milliárd, míg a legdrágább 2,520 milliárd forint volt.
Miután az ajánlatkérőnek ennyi pénze nem volt, érvényesnek fogadta el az ajánlatokat, de az eljárást nem tudta lezárni. Ezért a három legalacsonyabb ajánlattevőt - Európai Építő Zrt., Kalotherm Zrt., Záév Zrt. és a Hérosz Zrt. konzorciuma - újabb ajánlat megtételére hívta fel. Az ajánlatok összege a következő volt: Európai Építő Zrt. - 1,912 milliárd, Kalotherm Zrt. 1,546 milliárd, Záév Zrt. és a Hérosz Zrt. konzorciuma 1,839 milliárd forint. A győztesnek hirdetett Kalotherm Zrt.-vel viszont nettó 1,336 (bruttó 1,604 milliárd) forintra kötöttek szerződést.
Tízmillió forintba került az uniós eljárás alkalmazásának elmulasztása
Az ügyben a Záév Zrt. és a Hérosz Zrt. konzorciuma fordult a Közbeszerzési Döntőbizottsághoz. A legfőbb kifogásuk az volt, hogy az eljárás értéke meghaladta a nemzeti értékhatárt, mégsem az európai uniós szabályok szerint folytatták le azt.
A Döntőbizottság kifejtette, hogy a közbeszerzési törvény négy értékhatárt és - ezekhez rendelve - négy eljárásmódot szabályoz. Az uniós eljárásrend kötelező, ha a közbeszerzés értéke meghaladja a nettó 578 ezer eurót (1,326 milliárd forintot). Miután az elfogadott ajánlat ennél magasabb összegű, így arra az uniós eljárásrendet kellett volna alkalmazni (meg kellett volna hirdetni az EU-közlönyben). Miután ez elmaradt, a közbeszerzés értéke magas, és a szerződést is megkötötte az ajánlatkérő, tízmillió forintos bírságot szabott ki rá a Döntőbizottság.