A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított februári értéke: 48,1. Az év első hónapjára jellemző lassuló ütemű növekedést (50,2), hasonlóan az előző év azonos időszakához, februárban visszaesés váltotta fel. A februári index értéke 2,1 százalékponttal kisebb, mint az egy hónappal korábban mért érték.
A 2003-as év eleji indexértékekkel összehasonlítva a csökkenés nem meglepő, hiszen a visszaesés a tavalyi évben is februártól jelentkezett, szemben az előző évek tendenciájával. Az idei februári csökkenés azonban 1,3 százalékponttal nagyobb, mint az egy évvel korábban mért (49,4). A január-februári időszak átlagos teljesítménye (49,2) az idei évben a feldolgozóipar visszaesését mutatja, míg az előző évek azonos időszakaira növekedés volt jellemző (2003: 51,3; 2002: 52,4). A januárhoz képesti gyengülő teljesítmény a felmérés részindexeinek többségére is jellemző. A beszerzési vezetők optimizmusára utal, hogy a beszerzési mennyiség (50,9) nem csökkent az előző hónaphoz képest, bár növekedési üteme kisebb, mint a korábban mért.
A külpiaci mutatók továbbra is növekedést jeleznek, de az import (53,3) mennyisége jobban nőtt februárban, mint az exporté (51,9). Az előző havi értékéhez képest 2,3 százalékponttal csökkent a termelési index (47,7). Az előző évek februári termelésnövekedéséhez képest (előző három év átlaga: 54,7) a csökkenés jelentősnek mondható. A visszaesés hátterében leginkább az új megrendelések (49,5) előző hónaphoz viszonyított csökkenése húzódik meg. A januári 53,6 százalékos indexértéket februárban 4,1 százalékponttal kisebb követi. A megrendelések visszaesése leginkább a vegyiparban és az élelmiszeriparban jelentkezett február hónapban.
A januári jelentős árnövekedés ugyan 0,9 százalékponttal mérséklődött, de az előző évek azonos időszakaival történő összehasonlítás szerint ( 2003: 53,9; 2002: 51,8) továbbra is jelentős a beszerzési árak februárra jellemző növekedése. A december-januári időszakot követően ismét nőtt a szállítási átfutási idő (49,5) a feldolgozóipari vállalatok körében. A februárban mért készletindexek értéke az előző hónaphoz hasonló tendenciát tükröz.
Továbbra is növekedést mutat a vásárolt készletek (54,1) mennyisége, a növekedés meghaladja a januárit, a késztermékkészletek (48,9) állományra növekedés után csökkenés jellemző. A tizenötödik hónapja folyamatosan visszaesést jelző foglalkoztatási index februári értéke: 43,8. Az index 1,5 százalékponttal nagyobb csökkenést mutat, mint a január hónapban (45,3) mért. Az előző év februárjához viszonyítva az alkalmazotti létszám csökkenése nagyobb ütemű, mint a tavalyi volt (46,8).
Kapcsolódó anyagok
Gyengülő növekedést jelez a BMI
Gyorsuló a növekedést mutat a decemberi BMI
Gyengülő konjunktúrát jelez a BMI
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított februári értéke 48,1 százalék, 2,1 százalék-ponttal alacsonyabb a januárinál, tavaly februárban 49,4 zázalék volt - közölte a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT).