3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az összehasonlítások sokszor adnak módot arra, hogy az emberek észrevegyék, mennyit változott a világ az elmúlt években. Egy most közzétett adatsor a legnagyobb brit cégeket veszi górcső alá, és megdöbbentő változásokra mutat rá.

A londoni tőzsde indexe, a FTSE 100 két évtizede startolt, ám ezen viszonylag rövid idő alatt is óriási változások zajlottak a cégvilágban. 1984-ben például a legnagyobb öt vállalat között egyetlen bankot sem tartottak nyílván. Ma a tíz vezető vállalat között öt pénzintézet is található, ezek együttes tőzsdei kapitalizációjuk pedig 415 milliárd dollárt (230 milliárd fontot) tesz ki.

Az index kezdetekor a legnagyobb tíz vállalat közül 6 termelő cég volt. Ma csupán két ilyen vállalat található a top 10-ben, ráadásul azok is gyógyszergyártók - a GlaxoSmith-Kline és a AstraZeneca -, amely szektor közismerten nagy hozzáadott értéket és kevés alapanyagot igényel. Húsz éve a legnagyobb ipari vállalat az ICI volt, amely akkor méretét tekintve a negyedik volt az Egyesült Királyságban. A vállalat mára csupán a 84 negyedik helyen szerénykedik, számos olyan cég mögött, amelyek húsz éve még nem is léteztek.

Két évtizede a GEC volt a legnagyobb, teljesen magánkézben lévő termelő vállalat, amely a FTSE harmadik legjelentősebb papírjának számított. Mára a cég sem a nevét - időközben Marconira keresztelték - sem előkelő helyezését nem tudta megtartani, napjainkban ugyanis nem tartják számon a legjobb százban. Köszönhető mindez a társaság sikertelen, a távközlési szektorba tett kirándulásának, melynek következtében a vállalat ráadásul kishíjján megszűnt.

A nyolcvanas években a gazdasági hatalom és -folytonosság szimbolumaként azonosították a BP-t. A vállalatnak noha jelentős változásokon ment keresztül sikerült megőríznie előkelő pozícióját. A piacon betöltött jelentős szerepét - állítják a szakemberek - agresszív, olykor jelentős kockázatokkal járó akvizíciós politikájának köszönheti. A BP húsz éve 7,4 milliárd fontot ért, miközben mára 100 milliárdnál is többre tartják a vállalatot.

Az elmúlt évek sikersztorija kétségtelenül a Vodafonet illeti meg. A cég húsz évvel ezelőtt Racal néven hadiipari rádiókkal foglalkozó, közepes jelentőségű vállalat volt. Stratégiájának változása, és az elmúlt évtized terjeszkedése azonban a harmadik legnagyobb brit vállalattá, és a világ elsőszámú mobilszolgáltatójává emelte.

Kapcsolódó anyag
A világ legnagyobb vállalatai
A Mol a legnagyobb hazai vállalat


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!