Nagyon komoly garanciákat fogunk nyújtani a bankok hitelfelvételéhez – jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, azután az egyeztetés követően, amelyet a pénzügyi élet vezetőivel tartott. Ehhez a bankmentő csomaghoz tegnap - hosszú hónapok vitája után - az Országgyűlés is megadta a felhatalmazást.
A dolog érdekessége, hogy ezt egyhangúlag szavazta meg a parlament - vagyis az ellenzék is áldását adta a bankmentésre.
A csomagról egyébként az IMF-vel és a Word Bankkal kötött megállapodás után értesült a magyar közvélemény, és úgy tudni, hogy a Világbank 1,3 milliárd dolláros hitele, illetve az Európai Unió által nyújtott pénz egy része használható fel a magyar bankok támogatására.
A csomag egyik eleme a garancianyújtás, amely a miniszterelnök szerint segít elegendő forrást szerezni a bankoknak, biztonságosabbá teszi a működésüket, és olcsóbbá teszi majd a lakossági hitelezést.
Lehet, hogy tőkeemelésre nem lesz igény
A csomag másik eleme a tőkeemelés egyes kereskedelmi bankokban, ami természetesen azokra vonatkozik, akik kérik.
Gyurcsány Ferenc ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy nem ingyenpénzt adnak a bankoknak, hanem hitelt, amelynek komoly kamatai lesznek. A miniszterelnök szerint a közpénzek nem arra valók, hogy „rosszul gazdálkodó magáncégeket támogassanak vele.”
Arról is megegyezés született, hogy bővíteni fogják a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének jogkörét, amely elsősorban fokozott kockázattal bíró új termékek bevezetését kívánja megakadályozni.
Az "előrelátó felügyelet lehetőségét teremti meg ez a törvénymódosítás" - fűzte hozzá a kormányfő összefoglalójához Farkas István, a PSZÁF Felügyeleti Tanácsának elnöke.
A miniszterelnök szerint a törvénymódosítással a kormány azt akarja elérni, hogy a PSZÁF meg tudjon akadályozni jövőben kialakuló problémákat, jobban tudja kezelni a pénzügyi rendszerben felmerülő kockázatokat, képes legyen védeni a betétesek érdekeit.
VMI
Menedzsment Fórum