A tervezett lépések összefügghetnek az OMV osztrák olajtársaság szándékával, hogy felvásárolja a Molt. Ezt ellenséges kivásárlásnak tekinti a magyar kormány, ezért "meg fogjuk védeni magunkat" - jelentette ki Gyurcsány Ferenc miniszterelnök június végén. Kijelentette: "szeretnék világosan fogalmazni: nem szóbeli intervenciót követtem el, hanem intervenciót fogok eszközölni, aminek tartalmáról egyelőre nem áll módomban részleteket közölni" - emelte ki a kormányfő újságírók előtt.
Angliában, Belgiumban és Írországban van hasonló szabályozás. Hasonló tervet jelentett be néhány héttel ezelőtt Angela Merkel német kancellár, aki azt nyilatkozta egy gazdasági lapnak, hogy valószínűleg ősszel törvénytervezet készül a nem kívánt felvásárlások megakadályozása érdekében.
Roland Koch, Hessen tartomány miniszterelnöke a Die Weltnek elmondta, hogy az állami pénzekkel dolgozó alapok elleni védelemről van szó, a magánbefektetőket továbbra is szívesen fogadják.
Koch szerint az olyan államok pénzével dolgozó alapok beruházását nehezítenék a törvénnyel, mint amilyen Oroszország vagy Kína, illetve azok vállalatai. Más értesülések szerint a Közel-Kelet állami pénzzel működő alapjai is érintve lennének a vállalatvédelmi törvényben. "Nem azért privatizáltuk például a Deutsche Telekomot, hogy aztán az oroszok államosítsák" - mondta Koch.