Kedd délelőtt levették az "S" betűt az újbudai régi Skála épületéről, ezzel megkezdődött a bontási munkák látványosabb része. Az épület - amelynek "szétszerelése" már júliusban, a határidők betartásával megindult -, várhatóan három hónap alatt tűnik el véglegesen a négyes villamos végállomása mellől.
A hivatalos út
A Skála helyére modern bevásárlóközpontot tervez építeni az ING Ingatlanfejlesztő Zrt. A régi épület bontása azonban úgy kezdődik meg, hogy az új plázára még nincs meg az építési engedély.
Az újbudai önkormányzat tájékoztatása szerint a kerület építészeti szempontú szabályozási tervének (Kerületi Szabályozási Terv, KSZT) elfogadása a július 13-án megtartott egyeztető tárgyalással lezárult. Mivel a terület az egész főváros építészeti és közlekedési szerkezetében kiemelt szerepet tölt be, a KSZT elfogadásához a Fővárosi Önkormányzat Közgyűlésének egyetértése is szükséges. Az újbudai önkormányzat előzetes információi szerint a Fővárosi Közgyűlés augusztus 30-án várhatóan napirendre tűzi a Skála-tömb ügyét.
A szabályozási tervet a képviselő-testületi tárgyalást megelőzően a Városgazdálkodási Bizottság ismételten napirendre tűzi. A bizottsági, illetve testületi egyeztetésre várhatóan októberben kerülhet sor.
Az önkormányzat nem aggódik
A Levegő Munkacsoport nevű környezetvédő civil szervezet korábban lapunknak jelezte, hogy szerintük a rendezési terv módosulása esetén a beruházónak újra be kell nyújtania az úgynevezett előzetes vizsgálati dokumentációt is, mégpedig az állami környezetvédelmi hatóságnak. A hivatal ez utóbbi alapján dönti el, kell-e független hatástanulmányt készíteni a bevásárlóközpont felépítésének környezetre gyakorolt következményeiről.
Hasonló véleményen van a beruházó ING Ingatlanfejlesztő Kft. igazgatója is: Elekes András szerint ha valamiben mégis módosítani kellene a terveket, az építkezést akkor is folytatják majd.
Játszani is engedd!
Az ING Ingatlanfejlesztő Kft.-nek mindenesetre ambíciózus tervei vannak: mint ahogy korábban már megírtuk, az ingatlan területén a legfontosabb szerepet a kereskedelmi egységek töltik majd be. "Lesznek nagyobb, több ezer négyzetméteres, már-már áruház méretű üzletek, de a kisebb alapterületű boltok sem maradnak el" - árulta el lapunknak Elekes András.
A kereskedelmi egységek mellett kiemelt szerepet kap majd a szórakoztatóipari részleg is. A Cinema City 13 termes mozit fog üzemeltetni, emellett sportolási lehetőséget (például fitnesztermeket) is teremt a beruházó. A mozi azért is fontos, mert a kerület ezen részén egyáltalán nincs ilyen létesítmény. A legközelebbi filmszínház a MOM Parkban, a Mammutban, illetve - a másik irányban - a pesti Corvinban található.
A komplexumban tízezer négyzetméter területen irodák is lesznek, az Október Huszonharmadika utca frontján. Itt jelenleg a Kaisers parkolója van. A bérirodák a Petőfi-híd budai hídfőjénél található Infoparkéhoz hasonlóak lesznek. A jelenleg ötszáz autó befogadását lehetővé tevő parkolót a föld alá rejtik: a mélygarázsban ezer autó fér majd el.
A terület Váli utca által határolt részén 110 lakást is épít majd az ING. Ezek teljesen el fognak különülni a kereskedelmi és szolgáltató részlegtől, jellemzően hatvan-száz négyzetméteresek lesznek - közölte korábban lapunkkal Elekes András.
Jó helyen van
A Budai Skála három hektáros területének akvizíciója 2001 decemberében zárult le az ING Ingatlanfejlesztő Kft. és a Callum Vagyonkezelő között. Az építtető szerint a terület fekvése egyértelművé teszi, miért éri meg a régi áruház helyére egy kereskedelmi-szórakoztató központot építeni.
A Skála szomszédságában terül el például a közelmúltban felújított Fehérvár úti piac, emellett karnyújtásnyira van a szintén megújult orvosi rendelő, egy központi posta, egy középiskola és több bank is.
A beruházás 35 milliárd forintjába kerül az ING Ingatlanfejlesztő Kft.-nek.
L. Nagy Gábor
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
Heteken belül lebontják a budai Skálát
Utolsó napjait éli a budai Skála
Nem lesz pláza az eladott Skálákból