4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Még messze nincs vége a Sony Pictures elleni hackertámadás körüli botránynak. A cég hírneve romokban, a káruk tetemes, a filmbemutatót azonban csak „parkolópályára” állították. Obama erős válaszlépést ígér.

Pár nappal ezelőtt írtunk arról, hogy a Sony Pictures elleni hackertámadás mögött feltételezhetően álló Észak-Korea milyen erőfeszítéseket tett az elmúlt években egy ütőképes „kibersereg” felállítása érdekében. Az ország az általános szegénység ellenére komoly pénzeket ölt a hackerképzésbe és már számos esetben tudtak sikeres támadást intézni banki rendszerek, honlapok, vagy cégek adattárolói ellen.

Az FBI közlése szerint elegendő mennyiségű információjuk van annak megállapításához, hogy a Sony Pictures elleni hackertámadás és fenyegetőzés mögött a phenjani kormány áll. A támadásban használt rosszindulatú számítógépes program - egy adatmegsemmisítő szoftver - elemzése alapján olyan malware-hez jutottak el, amelyet észak-koreai hackerek már korábban kifejlesztettek és használtak. "Jelentős átfedés" van a Sony filmstúdiója elleni támadás infrastruktúrája és más olyan rosszindulatú kibertevékenységek között, amelyek Észak-Koreával hozhatók összefüggésbe. A támadásban használt eszközök hasonlóak azokhoz, amelyeket 2013 márciusában vetettek be dél-koreai bankok és médiaszervek ellen.

Ez alapján nem maradt el a válasz a Fehér Háztól sem. Obama elnök szerint nem engedhető meg, hogy "valami diktátor cenzúrát vezessen be az Egyesült Államokban", Washington reagálni fog az észak-koreai kibertámadásokra. Leszögezte, hogy az észak-koreai hackerek jelentős károkat okoztak a filmstúdiónak. Mindazonáltal az elnök szerint a Sony hibás döntést hozott, amikor úgy döntött, nem mutatja be a The Interview című filmet. A Sony elnöke egyébként ennek hatására mondta azt, hogy a közvélemény félreérti a helyzetet és a cég nem mondott le végleg a bemutatóról. A gondot az okozza, hogy jelenleg nincs olyan mozihálózat, amely hajlandó volna bemutatni, a Sony Picturesnek pedig nincs meg az infrastruktúrája ahhoz, hogy önállóan bemutassa.

Észak-Korea persze tagad, sőt közös kivizsgálást javasol az USA-val. Hivatalos közlésük szerint tudják hogyan bizonyítsák be azt, hogy nem felelősek a támadásért, de ehhez az Egyesült Államoknak el kell fogadnia a közös vizsgálatra tett javaslatot. Hogy mondandójuknak nyomatékot adjanak azt is hozzátették, hogy "az Egyesült Államoknak emlékezetében kell tartania, súlyos következményei lesznek annak, ha elutasítja javaslatunkat a közös vizsgálatra, és ellenintézkedésekhez folyamodik, miközben Észak-Koreát hibáztatja".

A múlt havi hackertámadást szakértők példa nélkülinek nevezték. Avivah Litan, a Gartner cég kiberbiztonsági elemzője azt mondta, amerikai cégnek ekkora kárt még nem okoztak internetes kalózok. Több tízezer email és más adat került nyilvánosságra. Mások szerint eddig mintegy fél milliárd dolláros kára keletkezett a stúdiónak.

Hemanshu Nigam, az SSP Blue tanácsadó cég munkatársa szerint a stúdió arról szóló döntése, hogy az Észak-Koreának tulajdonított akció és az azt kísérő fenyegetések nyomán nem mutatja be a The Interview című filmjét, csak jelentősen növelte az amúgy is tetemes anyagi kárt. A vígjáték, amelyben a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) beszervez két újságírót a kommunista ország diktátora, Kim Dzsong Un megölésére, 75 millió dollárból készült, megtérülni azonban nem fog.

A film körüli botrányok miatt eddig keletkezett és vélhetően még keletkező károk mellett a cégnek költenie kell komputerhálózata helyreállítására és a jogi kiadásokra is, az internetes kalózok ugyanis nyilvánosságra hozták a stúdió bizalmas levelezésének egy részét, ami miatt két korábbi alkalmazott máris keresetet nyújtott be. A Sony Pictures a tekintélyéből is sokat vesztett emiatt.

Abban biztosak lehetünk, hogy az ügynek, mint a kiberhadviselés egyik fontos állomásának még messze nincs vége.

MTI/mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!