2003. első kilenc hónapjában az EBITDA 15 százalékkal, 123,9 milliárd forintra növekedett (amely 547,7 millió dollárnak felel meg), főként a kedvező finomító környezetnek és a Slovnaft 2003. második negyedévtől történő konszolidációjának köszönhetően. A céltartalék kiszűrésével az EBITDA 26 százalékkal 136 milliárd forintra növekedett. A nettó eredmény a harmadik negyedévben közel duplájára emelkedett, azonban az első kilenc hónapot tekintve 24 százalékkal 42,1 milliárd forintra csökkent, amly tükrözi az előző évben tapasztalt árfolyamnyereség elmaradását.
Az eredmények kapcsán Hernádi Zsolt a Mol Rt. elnök-vezérigazgatója elmondta:
"A harmadik negyedév izgaémas időszak volt sok fontos eseménnyel. Júliusban a Mol megállapodást írt alá a horvát kormánnyal, mely által az INA, a horvát olaj és gázipari társaság stratégiai befektetője lesz. November első felében sikeresen zárult a tranzakció, a Mol két-két képviselője bekerült az INA Felügyelő Bizottságába, valamint az ügyvezető testületébe. A partnerség egyedülálló pozícióval fog rendelkezni a stratágiai Balti-Adria folyosón lévő, gyorsan növekvő közép-európai olajtermékek piacán és további értékteremtésre ad lehetőséget a Mol részvényesei számára.
A gázüzletágban a Gáztörvény júniusi elfogadása után fontos lépések történtek az európai gyakorlatnak megfelelő gázpiaci szabályozás felé. Az elfogadott rendeletek szerint a szállítási és tárolási tarifák biztosítani fogják ezeknek a tevékenységnek 2004-től történő kiegyensúlyozott és jövedelmező működését, amely fontos garanciája az ellátási biztonságnak. A nem lakossági fogyasztókat érintő, október közepétől életbe lépő átlagosan 16 százalékos gázáremelés összhangban van az új gázárszabályozással. A gázáremelést követően várakozásaink szerint a gázüzletág az évet 10 milliárd forint veszteséggel zárja. Ezen túlmenően a 2003 szeptember 1-én tartott rendkívüli közgyűlés felhatalmazta a Mol Igazgatóságát a gázüzlet jövőjének eldöntésére bizonyos előre meghatározott keretkek közt.
Romániában a teljes piaci lefedettséget és a flotta kártyák pozíciójának erősítését megcélzó stratégiánkkall összhangban megállapodást írtunk alá a Shell Romániával 23 töltőállomás megvételéről. A tranzakicót követően a Mol romániai töltőállomásainak száma 73-ra növekszik, mellyel jelentősen megnövekszik kiskereskedelmi versenyképességünk.
Kapcsolódó anyag
Tízmilliárd dolláros multivá válhat a Mol
Mol és a PKN, még az idén megállapodhatnak
Közép-Európa legjelentősebb olajvállalatává vált a Mol
Hernádi Zsolt: izgalmas negyedéven van túl a Mol
A Mol nettó eredménye 13 milliárd dollárral csökkent, az egy évvel korábbi 55,2 milliárd forinthoz képest 2003 harmadik negyedévében 42,1 milliárdot realizált a nemzeti olajtársaság.