Augusztus 7-én búcsúzik el a főváros a budai Skálától. A bontási munkákat akkortól kapcsolják magasabb fokozatba, most még csak kevésbé látványos "romboló" tevékenységek zajlanak az épületben, tudta meg az mfor.hu.
Az új áruházat építtető ING Ingatlanfejlesztő Kft. ünnepséget is szervez, hogy a környéken élők és a Skála egykori munkatársai elbúcsúzhassanak az épülettől, mondta lapunknak a beruházó céget képviselő kommunikációs ügynökség. Az eseményre még Komjáthy Ágit, a Skála egykori arcát is meghívták.
Civil aggodalmak
A bontás egyébként úgy kezdődik meg, hogy a lakóépületek tervezése az engedélyezési fázisnál tart, mondta nemrég az MTI-nek Elekes András, az ING Ingatlanfejlesztő ügyvezető igazgatója. A kereskedelmi és szolgáltatóközpont megnyitását egyébként a cég 2009 tavaszára tervezi. Elekes András szerint a teljes befektetés értéke várhatóan megközelíti a 35 milliárd forintot, ez az összeg a meglévő ingatlan vételárát is tartalmazza.
A beruházás korábbi, előkészítő szakaszában számos kritikát megfogalmazó Levegő Munkacsoport szerint azonban nem biztos, hogy olyan egyszerű lesz a hivatalos eljárás, mint amilyennek első hallásra tűnik. A környékre korábban érvényes önkormányzati rendezési tervet ugyanis nemrég módosították, bár a képviselők még nem szavaztak róla - mondta kérdésünkre Schnier Mária, a civil környezetvédő szervezet elnökhelyettese.
A módosított rendezési tervről várhatóan ősszel szavazhatnak a képviselők, és ha elfogadják, a beruházónak újra be kell nyújtania például egy előzetes vizsgálati dokumentációt is. A környezetvédelmi hatóság utóbbi alapján dönti el, kell-e független hatástanulmányt készíteni a bevásárlóközpont felépítésének környezetre gyakorolt következményeiről.
"Mivel a tervezési területet egyik oldalról határoló Október 23-a utca a város legforgalmasabb nyomvonalának része, a Levegő Munkacsoport szerint a sok embert vonzó létesítmény-komplexum közlekedési dugókat fog okozni a környéken" - tette hozzá az elnökhelyettes. Szerinte a felére kellene csökkenteni az eredeti tervekben szereplő beépítettséget.
Szórakozni is lehet majd
Az ING Ingatlanfejlesztő Kft.-nek mindenesetre ambíciózus tervei vannak: mint ahogy korábban már megírtuk, az ingatlan területén a legfontosabb szerepet a kereskedelmi egységek töltik majd be. "Lesznek nagyobb, több ezer négyzetméteres, már-már áruház méretű üzletek, de a kisebb alapterületű boltok sem maradnak el" - árulta el lapunknak Elekes András.
A kereskedelmi egységek mellett kiemelt szerepet kap majd a szórakoztatóipari részleg is. A Cinema City 13 termes mozit fog üzemeltetni, emellett sportolási lehetőséget (például fitnesztermeket) is teremt a beruházó. A mozi azért is fontos, mert a kerület ezen részén egyáltalán nincs ilyen létesítmény. A legközelebbi filmszínház a MOM Parkban, a Mammutban, illetve - a másik irányban - a pesti Corvinban található.
Jó fekvés
A komplexumban tízezer négyzetméter területen irodák is lesznek, az Október Huszonharmadika utca frontján. Itt jelenleg a Kaisers parkolója van. A bérirodák a Petőfi-híd budai hídfőjénél található Infoparkhoz hasonlóak lesznek. A jelenleg ötszáz autó befogadását lehetővé tevő parkolót a föld alá rejtik, a mélygarázsban pedig ezer autó fér majd el.
A terület Váli utca által határolt részén 110 lakást is épít majd az ING. Ezek teljesen el fognak különülni a kereskedelmi és szolgáltató részlegtől, jellemzően hatvan-száz négyzetméteresek lesznek - közölte korábban lapunkkal Elekes András.
A Budai Skála három hektáros területének akvizíciója 2001 decemberében zárult le az ING Ingatlanfejlesztő Kft. és a Callum Vagyonkezelő között. Az építtető szerint a terület fekvése egyértelművé teszi, miért éri meg a régi áruház helyére egy kereskedelmi-szórakoztató központot építeni.
A Skála szomszédságában terül el például a közelmúltban felújított Fehérvár úti piac, emellett karnyújtásnyira van a szintén megújult orvosi rendelő, egy központi posta, egy középiskola és több bank is.
L. Nagy GáborMenedzsment Fórum