2p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A csúcstechnológiai termékek kivitele a visegrádi országokban (V4) 10 év alatt jelentősen bővült, a legdinamikusabb teljesítménynövekedés Magyarországon figyelhető meg - állapítja meg az ICEG Európai Központja legfrissebb összegzésében.

Az intézet az MTI-hez is eljuttatott dokumentumában a hi-tech export arányát a versenyképesség egyik indikátoraként említi, utalva arra, hogy a világon Írország, az Amerikai Egyesült Államok, Japán, Finnország, Franciaország, Hollandia és Svájc rendelkezik a legnagyobb hányaddal a világon.

Az ICEG jelentése szerint Csehország, Lengyelország, Szlovákia, és Magyarország 1,45 százalékát adták együttesen a világ csúcstechnológiai exportjának 2005-ben, ez 10 év alatt 1,1 százalékpontos növekedés, az 1995. évinek több mint duplája. A legjelentősebben Magyarországon nőtt a high-tech kivitel, az ország 0,08 százalékos részesedése 0,68 százalékra emelkedett tíz év alatt.

Az Eurostat legfrissebb adataira hivatkozva az ICEG azt közli, hogy Magyarország csúcstechnológiai exportja 2006-ban 12,1 milliárd eurót tett ki, ami egy év alatt 2,18 milliárd eurós, két év alatt pedig 2,42 milliárd eurós növekedés.

A csúcstechnológia gyártás hozzáadott értéke a teljes ipari hozzáadott értékből ugyancsak Magyarországon a legmagasabb, a 2003-as adatok szerint 19,3 százalék. Ez a mutató Csehországban 6,9 százalék, Lengyelországban 6,5 százalék, Szlovákiában pedig 5,1 százalék. A világon Finnországban a legmagasabb ez az arányszám,  25,3 százalék.

A csúcstechnológiai ipart a hadiipar, a vegyipar, az elektronikai gépgyártás, a tudományos műszergyártás, a gyógyászati ipar, az infokommunikációs iparág, a számítástechnikai iparág, a légi közlekedés és légijármű-ipar, valamint a nem elektronikai gépgyártás alkotja.

Magyarországon, Lengyelországban, és Szlovákiában a csúcstechnológiai export zöme elektronikai gépgyártásból és telekommunikációs iparágakból származik. Csehországban a komputergyártásnak van a legjelentősebb szerepe.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!