3p

A vállalatvezetők egyre inkább tudatában vannak a nem-pénzügyi teljesítménymutatók értékének, kielégítően nyomon követni viszont továbbra sem tudják azokat -derül ki a Deloitte nemzetközi tanácsadócég és az Economist Intelligence Unit elemzőcég közös felméréséből. A fejlődéshez és az eredményességet befolyásoló nehezen mérhető tényezők feltérképezéséhez a vállalatirányítás gyökeres átalakítására lesz szükség - állapítja meg a tanulmány. A szakértők szerint a számokon túli világ művészet.

Tapogatóznak

Sok felsővezető még mindig a sötétben tapogatózik szervezetének általános "egészségét" illetően, mivel híján van a megbízható nem-pénzügyi információknak. A cégvezetők pedig tudják, hogy nem kaphatnak teljes képet csupán a financiális mutatók elemzésével: a Deloitte és auz Economist Intelligence Unit kutatásában megkérdezett ügyvezetők 78százaléka gondolja úgy, hogy a pusztán pénzügyi adatok nem tükrözik megfelelően cégük erősségeit és gyengeségeit. A megkérdezettek úgy nyilatkoztak, hogy szükségük van a nem-pénzügyi mutatószámokra is, az ügyvezetők viszont továbbra sem képesek megfelelően nyomon követni a teljesítményüket ilyen területen.

Félnek a menedzserek

A kutatás eredménye azt is mutatja, hogy a megkérdezett vállalatok 57 százaléka számára mind nagyobb a kényszer, hogy nem-pénzügyi mutatóikat is mérjék, valamint azt is, hogy egyre több vállalat valóban jelentős hozzáadott értéket ér el azáltal, hogy nem-pénzügyi mérőszámok használata révén mélyére lát a jó teljesítményért felelős tényezőknek. A felmérésben résztvevő vállalatok az ügyfél-elégedettséget, az innovációt, illetve az alkalmazottak elkötelezettségét jelölték meg, mint kulcsfontosságú teljesítménynövelő tényezőt. A válaszadók 83 százaléka véli úgy, hogy maga a piac is egyre inkább a nem-pénzügyi mutatók fontosságát hangsúlyozza.

Mindezek ellenére sokaknak továbbra is problémát jelent a nem-pénzügyi teljesítményadatok nyomon követése. Míg az ügyvezetők, és felsővezetők 87 százaléka tartja kiválónak vagy jónak cégük pénzügyi mutatószámainak nyilvántartását, a nem-pénzügyi mutatóik kezelését csupán 29 százalékuk értékeli ilyen pozitívan.

Művészet a vállalatirányítás

A felmérés eredménye arra enged következtetni, hogy a nem-pénzügyi teljesítmény nyomon követését megnehezítő akadályok leküzdéséhez a vállalatirányítás mélyreható reformjára van szükség - áll a Deloitte közleményében. A felmérésben részt vevő ügyvezetők szerint a nem-pénzügyi teljesítményértékelés terjedését akadályozzák a még fejletlen eszközök, a szervezeten belüli kételkedés, a felelősségi körök tisztázatlansága, az időbeli kötöttségek, és az a félelem, hogy az ilyen mutatószámok útján túlságosan sok információ kerül a versenytársak kezébe. Kritikus szempont, hogy a megbízható nem-pénzügyi teljesítményértékelő eszközöket nehéz beazonosítani.

Ennek egy lehetséges okát az elemzés értékelői abban látják, hogy az úgynevezett "soft" tényezők (mint például az alkalmazottak bevonása, az innováció, illetve az ügyfél-elégedettség) folyamatos nyomon követése inkább tekinthető művészetnek, mint tudománynak. Másrészről a pénzügyi mutatószámokat sokkal többen ismerik, és többen is tudják értelmezni. Nyilvánvaló, hogy ezen a zárkózottságon változtatni kell, hiszen a vállalatok vezetői a pénzügyi és nem-pénzügyi célok kiegyensúlyozottabb kombinációja révén a cég teljesítményét, de akár pénzügyi eredményeit is képesek növelni.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!