4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A vállalkozók számára nem feltétlenül a legnagyobb gazdaságok jelentik a megfelelő környezetet. Ezt egy friss tanulmány alá is támasztja.

Az OECD legfrissebb felmérése szerint cégalapítás szempontbjából a 10 legkedvezőbb országból 4 a kisebb méretű gazdaságok közé sorolható. Annak során, hogy meghatározzák a legjobb, vállalkozás indításához megfelelő országok rangsorát, több tényezőt vettek figyelembe. Így például sokat nyomott a latba a vállalkozás indításához szükséges eljárások száma, illetve annak időigénye. Csak azért azonban mert valahol könnyű elindítani egy vállalkozást, még nem jelenti azt, hogy a gazdaság nagyobb részét tennék ki ezek a vállalkozási formák.

Míg Új-Zéland ugyanis az egyik legjobb környezet a kisvállalkozások számára, addig a náluk alkalmazásban állók aránya elenyésző, ami a 29 rendelkezésre álló adattal bíró ország közül a 21. helyre rangsorolta az országot. Ugyanakkor a nagyvállalatoknál dolgozók létszáma alapján egy másik lista harmadik helyén áll Új-Zéland.

10.) Chile (szükséges eljárások száma: 7; időigény: 7 nap)
9.) Portugália (szükséges eljárások száma: 5; időigény: 5 nap)
8.) Franciaország (szükséges eljárások száma: 5; időigény: 7 nap)
7.) Dél-Korea (szükséges eljárások száma: 5; időigény: 7 nap)

6.) Egyesült Királyság

Szükséges eljárások száma: 6
Időigény: 13 nap
250 főnél többet foglalkoztató nagyvállalatoknál dolgozók aránya: 48,6 %

Körülbelül 2 hétbe és 257 dollárba kerül egy vállalkozást elindítani az országban a Világbank szerint, a viszonylag magas költség mellett ráadásul a banki hitelezés sem segíti a leendő vállalkozókat, hiszen mindössze 64,6 százalékos a banki sikerráta a kezdő vállalkozók hiteligényét illetően.

5.) Írország

Szükséges eljárások száma: 4
Időigény: 13 nap
250 főnél többet foglalkoztató nagyvállalatoknál dolgozók aránya: 26,2 %

Hasonlóan sok napba kerül Írországban vállalkozást indítani, mint az Egyesült Királyságban, ám a költségek tekintetében kedvezőbb a helyzet, hiszen itt mindössze 100-165 dollár közötti összeget kell fizetni. Az ország egyébként külön jutalmazza a legsikeresebb vállalkozásokat oly módon, hogy külön finanszírozási lehetőséget teremt számukra. Ráadásul az induló vállalkozások könnyen tudnak hitelhez is jutni, ennek ellenére az Irish Times becslése szerint az új vállalkozásba fogók száma visszaesett 2008 óta.

4.) Egyesült Államok

Szükséges eljárások száma: 6
Időigény: 6 nap
250 főnél többet foglalkoztató nagyvállalatoknál dolgozók aránya: 52,8 %

A legtöbben Amerikában elismerően nyilatkoztak a gazdasági környezetről a kezdő vállalkozások szempontjából. Kevés procedúrán kell végigmenni, és 675 dollárt kell kifizetni mindezért. A vállalkozási bukások magas aránya (10,43 százalék évente) azonban arra utal, hogy nehéz lehet a kis- és középvállalkozások számára talpon maradni. A statisztikai hivatal adatai szerint az új vállalatok fele 5 éves működés után elbukik.

3.) Kanada

Szükséges eljárások száma: 1
Időigény: 5 nap
250 főnél többet foglalkoztató nagyvállalatoknál dolgozók aránya: n.a.

Kanadában az ügyintézés során csak egy dolgot kell megtenni, és minderre már online is lehetőség van, a felmerülő költségek pedig 195 dollárra rúgnak. Az 5 napos ügyintézési idő sem elég vonzó viszont ahhoz, hogy növeljék a vállalkozásindítások számát, hiszen az OECD jelentése szerint 2008-ban Kanadában volt az egyik legalacsonyabb aránya az induló vállalkozásoknak.

2.) Ausztrália

Szükséges eljárások száma: 2
Időigény: 2 nap
250 főnél többet foglalkoztató nagyvállalatoknál dolgozók aránya: n.a.

A leendő vállalkozóknak mindössze két napot kell várniuk, hogy hivatalos legyen az induló vállalkozás és mindez 400 dollárba kerül. Az OECD által megkérdezett helyiek 48 százaléka szerint egyébként tényleg kedvező a környezet az induló vállalkozások számára. A problémát az jelenti, hogy az ötödik legmagasabb adókulcs terheli a tulajdonosokat az OECD-n belül: 47,7 százalék, ez pedig riasztóan hat a potenciális vállalkozókra.

1.) Új-Zéland

Szükséges eljárások száma: 1
Időigény: 1 nap
250 főnél többet foglalkoztató nagyvállalatoknál dolgozók aránya: 42,1 %

Új-Zélandon szintén online ügyintézés könnyíti meg a leendő vállalkozók feladatát, így csak egy napot és 127 dollárt vesz igénybe a cégalapítás. Ráadásul nincs minimális induló tőke sem meghatározva. Annak ellenére, hogy az országban könnyített dolga van azoknak, akik saját vállalkozáson törnék a fejüket, a munkavállalók 42 százaléka mégis nagyvállalatok alkalmazásában áll, ami a harmadik legmagasabb aránynak bizonyul a 29 ország között. Ám még így is sikerül tartaniuk az új vállalkozások arányát: 2009-ben 10 százaléka a vállalkozásoknak újonnan alapított volt, 2008-ben 12,1, 2007-ben pedig 12,1 százalékuk.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!