5p

Júliustól több változás történt a személyügyek rendjében a közszférában. A reform új szakaszba lépett, és mostantól több mint hatezren ismerkednek a versenyszférában már jól bevált hr-rendszerekkel. Eredményekről egyelőre nem nyilatkoznak, de lehetséges, hogy hosszú távon akár a bértábla is módosulhat a modernizáció függvényében. A rendszer és a kultúra megújítására kétmilliárdot fordítanak uniós forrásokból. Mfor.hu háttér.

Átlátható rendszert ígérnek (Mfor-montázs)

Júliusban második szakaszába érkezett a közalkalmazottak személyügyi reformja, mivel elsejétől a teljes központi közigazgatási állományra kiterjesztették a teljesítményértékelést. A januártól életbe lépő rendszer ugyanis eddig csak a vezetőket érintette.

Maradt a bértábla - egyelőre

Az új szabályok értelmében azonban idén januártól csakis a teljesítményértékelés, vagyis a ténylegesen nyújtott teljesítmény alapján fizethettek ki jutalmat a minisztériumok személyi állományában dolgozóknak. A bértáblát tehát egyelőre nem érintették a változások, mivel az alapbéreket az eddigi rendszernek megfelelően fizetik ki.
A köztisztviselők - fizetéskompenzáció keretében - a 13. havi illetmény félévre eső részét kapják meg az idei évben júniustól kezdődően havonta egyenlő részletekben, a fennmaradó részt pedig 2008 januárjában egy összegben folyósítják nekik. A jövő évben a 13. havi illetményt 12 részletben havonta, míg 2009-ben egy összegben december hónapban fizetik ki.

A Kormányzati Személyügyekért Felelős Államtitkárság lapunknak azt a tájékoztatást adta, hogy korai lenne még nyilatkozniuk az első féléves tapasztalatokról és eredményekről. Egyelőre ugyanis - mind a vezetői, mind a köztisztviselői kör esetében - még csak a 2007-es célok meghatározására, valamint azok féléves áttekintésére került sor. Az éves teljesítményeket év végén, novemberben és decemberben értékelik, így erről akkor lehet majd többet tudni.

Pósán Ágnes, személyügyi szakmai főtanácsadó szerint az illetménytábla esetleges átalakítását a jelenleg kidolgozás alatt álló munkakör-értékelési program eredményének függvényében fogják megvizsgálni.

A program során áttekintik az egyes munkakörök feladat- és felelősségrendszerét, illetve egymáshoz való viszonyát. Ez ugyanis eddig nem minden esetben volt tisztázott, ami sokszor a hatékonyság rovására ment. Közbeszerzési eljárás révén választják ki majd azt a tanácsadó céget, amely elkészíti a központi közigazgatás 6300 dolgozójának munkakörelemzését. A munkát szeptember végére be kell fejezniük.

A vezetők coachingja a tervekkel összhangban már tavasszal megkezdődött, jövőre pedig - a mostani teljesítményértékelések során felmerülő hiányosságok alapján - elkezdik a kompetencia alapú képzéseket is. Ezeknél a szakmai hiányosságok és a személyes kompetenciák fejlesztése lesz a cél.

Elcsábítanák a tehetségeseket

Megújul a kiválasztási rendszer is: jövő év január elsejétől már kötelező lesz a pályáztatás az üres pozíciókra. Pósán Ágnes szerint a modernizálással egy egységes, kiszámítható toborzási és kiválasztási szisztémát szeretnének kialakítani. Reményeik szerint a verseny alapú kiválasztás, valamint az objektív és átlátható rendszer újra vonzóvá teszi a szférát a valóban tehetségesek számára is.

A jövőben ugyanis a követelményeket és a pályázó tényleges készségeit - a versenyszférához hasonlóan - személyes interjú alapján, alkalmassági teszt segítségével vagy akár egy értékelő központ bevonásával mérhetik fel.

Emellett átveszik a nyugat-európai közigazgatásban, valamint az üzleti szférában már sikeresen működő közigazgatásra szabott rendszereket, az önéletrajz adatbázistól kezdve a modern kiválasztási technikákig.

Kultúraváltás is egyben

A köztisztviselők jogállásáról szóló törvény módosítása nyomán pedig a köztisztviselői kinevezés és a vezetői megbízás ezentúl csak pályázat útján adható közigazgatási szerveknél. Az ajánlott hat hónapos próbaidő helyett most kötelezően legalább három, de legfeljebb hat hónapig terjedő próbaidőt kell kikötni. Változott a korábban egységes hat hónapnyi felmentési idő is: ez a jelenlegi törvény szerint kettőtől nyolc hónapig terjedhet.

Ezzel párhuzamosan szigorodott a közigazgatási versenyvizsga kötelezettsége is: ha a köztisztviselő nem tesz eleget az előírt továbbképzésnek, akkor akár el is veszítheti a közalkalmazotti jogviszonyát. A korábbi gyakorlat során az ilyen esetekben csupán a vezetői pótlékot csökkentették a felére.

A reform eredményeképp nemsokára a közigazgatás teljes személyügye átlátható lesz, azaz naprakészen követni lehet, mekkora az aktuális létszám, ki miért felelős és mennyit keres. A személyügyi szolgáltató központ ad helyet az értékelési rendszer mellett a kiválasztásnak, a képzéseknek és a szervezetfejlesztésnek is. A modernizálás azonban nem csak új rendszert jelent, hanem kultúraváltást is - minderre uniós forrásokból egymilliárd forintot fordítanak.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!