Iskolások ezreit kérdezték meg, megítélésük szerint milyen az angol nyelv tanításának színvonala országukban. Mint kiderült, a svédeknél érdemes leginkább angolul is taníttatni a fiatalokat (ha nem jut el brit iskolába). Kiemelkedő minősítést kapott még Norvégia is.
[ajanlo=47][igazitas=left/]Ennek elsődleges oka, hogy a svédek és a norvégok immár hagyományosan rendelkeznek angol nyelvi kapcsolatokkal, ebben a két országban hatolt be leginkább az angol(szász) kultúra. Ezek azok, ahol rendszeresen adnak a televízióban, mozikban feliratozás nélküli angol filmeket.
A svéd és norvég fiatalok nem csupán jól olvassák az angol kifejezéseket és értik, olvasva is, az angol nyelvet, de jól is írnak. Nem lehet alapvetően panaszkodni a finn, a holland és a dán oktatási rendszerre sem, ami az angol nyelv tanítását, megtanulhatóságát illeti.
Ezzel szemben Spanyolországban már bajok vannak, míg Franciaországban a diákok szerint katasztrofális az angol nyelvtanulás terén a helyzet. Részben azért, mert később is kezdik tanítani, mint sok más országban.
Ami a hazai állapotokat illeti, egytavalyi felmérés szerint a nyelvtanárok 52 százaléka véli úgy, hogy heti 6-8 órára lenne szüksége a diákoknak egy nyelv haladó szintű elsajátításához. A szaktanárok 88 százaléka vélte úgy, hogy egy diák átlagosan legfeljebb heti 6 órát fordít nyelvtanulásra. Azon nyolcadikosok közül, akik öt éve heti csaknem öt órában tanultak idegen nyelvet, a diákok majdnem harmada egy pohár vizet sem tudott kérni az adott nyelven. A vizsgálat szerint a 11. osztályba járók hetente átlagosan 6,4 órát fordítanak nyelvtanulásra, az otthoni tanulásra pedig átlagosan 2,3 óra jut. A szubjektív nyelvteszt minden mondatát a diákok 15 százaléka tudta lefordítani.
A népszámlálási adatok szerint a magyar felnőtt lakosság 19,2 százaléka képes idegen nyelven másokat megérteni és magát megértetni, ezzel szemben az Európai Unióban az idegen nyelvet ismerők aránya 53 százalék. Sajnos a fiatalok körében csak alig valamivel jobb a helyzet, a 15 éven felüliek negyede beszéli valamilyen szinten az öt leggyakoribb nyugati nyelv - angol, német, francia, olasz és spanyol - egyikét.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Nyelviskolák harca
A fiataloknak csak egyhatoda számít nyertesnek
Idegennyelv oktatásban komoly hátrányban van Magyarország
A nyelvtudás napjainkban mind fontosabbá váló kérdés, nem érdektelen tehát, hogy Európa mely országaiban milyen színvonalú a nyelvoktatás.