3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A közszférában a 2010. január 1-je után kifizetett jövedelmeket érintő, 98 százalékos különadót a rendszeres járandóságok 60 napra számított összegét meg nem haladó részéből a 2 millió forint feletti összegre vonatkozóan kell megfizetni; ha azt a kifizető nem vonja le és fizeti be, akkor az érintett magánszemélynek kell ezt megtennie.

Koszorús László, a Fidesz képviselője kedden az Országgyűlésben a gazdasági és pénzügyi törvénycsomag általános vitájában összefoglalta a különadóra vonatkozó javasolt szabályokat felszólalásában, amelynek keretében közölte: a különadót a köztulajdonban álló gazdasági társaságoknál munkavégzésre irányuló jogviszonyban foglalkoztatott magánszemélyeknek kell fizetniük a munkaviszony megszűnésével összefüggésben kifizetett egyes juttatások 60 napra számított rendszeres járandóságot meghaladó része után.

Rendszeres járandóságnak minősül a bér, a munkadíj, a tiszteletdíj, és az úgynevezett titoktartási díj is, azaz mindaz a juttatás, amelyek a magánszemélyt a jogviszony megszűnéséig e jogviszonyra tekintettel jogszabály vagy szerződés alapján a legutolsó besorolás szerint meghatározott időnként, vagy tartós megbízás teljes időtartamára illetik meg - ismertette.

Nem számít adóköteles bevételnek a jogviszony megszűnésének évére járó szabadságmegváltás, jubileumi jutatom, a felmentési időnek a munkavégzési kötelezettséggel járó részére fizetendő átlagkereset összege, és a szerződéses katonáknak járó leszerelési segély sem - húzta alá Koszorús László. Hozzátette: nem minősül különadó-alapnak, ha a 60 napra számított rendszeres járandóságot meghaladó rész nem éri el a 2 millió forintot, a különadó-fizetés a rendszeres járandóságok 60 napra számított összegét meg nem haladó részéből a 2 millió forint feletti összegre vonatkozik.

A különadót a kifizető köteles levonni, bevallani, megfizetni, erről igazolást kiállítani; ha elmulasztja a levonást, azt a magánszemélynek kell megfizetni - emelte ki. Koszorús László felhívta arra is a figyelmet, hogy a különadó hatálya alá tartozó bevételt személyi jövedelemadó és egyéni járulék nem terheli, de a juttatónak a különadó alapja után 27 százalékos egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie.

A jogszabálycsomag egy másik eleméről, az egyes pénzügyi szervezeteknél és a közszférában bevezetendő jövedelemkorlátról a képviselő azt mondta: a fizetési plafon a jegybank, és PSZÁF vezetői mellett érinti az állami vezetőket, a kormányhivatalokat, a központi hivatalok vezetőit, a közalkalmazotti szféra "menedzservezetőit", az önkormányzatoknál eltérő illetménnyel rendelkező köztisztviselőket, a politikai főtanácsadókat, a politikai tanácsadókat, az igazságügyi alkalmazottakat, a költségvetési szervként működő felsőoktatási intézményeket és az előadóművészeket.

Koszorús László kitért arra is, hogy a fizetési plafonra vonatkozó szabályokat a törvényjavaslat hatálybalépésekor fennálló jogviszonyra is alkalmazni kell. Az új szabály a fizetési plafont a tárgyévet megelőző évi nemzetgazdasági átlagkeresethez köti, annak 10 szeresében állapítaná meg, ami most bruttó kétmillió forint.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!