Simon Gábor, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium államtitkára a szerdai kormányszóvivői tájékoztatón elmondta: a program forrása 2,1 milliárd forint. Az első szakaszban, februártól nyár végéig egységesen, minden tanuló, akinek tanulmányi átlaga meghaladja a 2,5-öt, 10 ezer forint támogatást kaphat, ha hiányszakmában tanul. A következő tanévtől kezdve, ami ősszel indul, a támogatás a tanulmányi eredmény alapján differenciálódik. Jó vagy jeles tanuló estében az ösztöndíj 25-30 ezer forintot is elérhet - mondta az államtitkár.
Simon Gábor szavai szerint a program célja, hogy vonzóvá tegye a szakmunkás életpályát, visszaállítsa a képzés presztízsét. Cél az is, hogy a hiányszakmák felé terelje a fiatalokat, ösztönözze a képzésbe való belépést, és ezáltal a munkaerőpiac valós szakmunkás-igénye szerint alakuljon a képzés. Emellett cél az is, hogy a szociálisan hátrányos helyzetű családok gyerekeit segítsék szakmához jutni. Az ösztöndíjat a szakiskolák nappali tagozatán hiányszakmát, a gazdaság által igényelt szakmát tanuló hallgatók igényelhetik.
Simon Gábor elmondta, hogy a regionális fejlesztési képzési bizottságok jelölik ki a hiányszakmákat, összesen 10 szakmát egy adott régióban minden évben. Becsléseik szerint a hiányszakmát tanulók száma meghaladja a 17100-at. Arra számítanak, hogy 13-15 ezren lesznek jogosultak a támogatásra. Simon Gábor szavai szerint a kőműves, gépi forgácsoló, hegesztő, ácsállványozó szakmák az ország valamennyi régiójában hiányszakmának számítanak.
MTI