A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított júliusi értéke: 51,7. Az index érték 4,7 százalékpontos csökkenést jelez a kiugró júniusi szinthez képest (56,4), amivel a mutató visszakerült a korábbi hónapokban megszokott szintre. A felmérésbe bevont vállalatok körében a BMI e havi értéke nagyobb, mint egy évvel korábban volt (50,8), ugyanakkor az index kisebb teljesítmény-javulást mutat, mint az előző három év azonos időszaki értékeinek átlaga (53,1).
A júliusi részindexek néhány kivételtől eltekintve kisebb növekedést jeleznek. Az új megrendelések index (51,2), 8,5 százalékponttal van júniusi értéke alatt. Nemcsak a tavalyi év azonos időszakának értékétől marad el (51,5), de az előző három év azonos időszakainak átlagánál (56,6) is alacsonyabb. Kisebb ütemű a növekedés a beszerzési mennyiség esetén is, a múlt havi értékéhez (58,4) viszonyítva 4,8 százalékponttal alacsonyabb értéket vett fel a harmadik negyedév első hónapjában (53,6). Az index jelentősen meghaladja az előző év azonos időszakát (50,7), és ha kis mértékben is, de felülmúlja az elmúlt három év azonos időszakainak átlagát is (53,2).
Az előző két mutatóhoz hasonlóan a termelési mennyiség index (54,0) szintén kisebb növekedésre utal, értéke 6,9 százalékpontot esett júniushoz képest. A beszerzési árak indexe az első mutató, ami a múlt hónapban mérthez (65,2) képest nagyobb ütemű növekedésre enged következtetni (66,9). Az index számottevően meghaladja az előző év azonos időszakát (60,4), és a beszerzési árak területén az elmúlt nyolc év második legmagasabb azonos időszaki értékével találkoztunk. A feldolgozóiparban a szállítási átfutási idő (51,2) indexe illeszkedik a májusban megtorpanó, de gyakorlatilag március óta tapasztalható egyre rövidebb teljesítési idő irányába mutató tendenciába. A kiszállítások alakulása utoljára 2001-ben volt ilyen kedvező szinten, a havi érték 2,1 százalékponttal van az elmúlt három év azonos időszakainak átlaga felett (49,1).
Júliusban valamelyest mérséklődött a vásárolt készletek (53,9) növekedési üteme az első félév utolsó hónapjának értékéhez képest (57,5), de meghaladja a tavalyi év azonos havi értéket (51,1). A késztermékkészletek szintje, ha csak kisebb ütemben is, de tovább emelkedett júliusban: a késztermékkészletek indexe (52,0) 1,9 százalékponttal marad el előző havi értékétől. A júliusi mutató a 2008-as évben mért második legmagasabb, és 0,6 százalékponttal van a tavalyi év azonos időszaki 51,4-es indexértéke felett. A külpiaci mutatók ebben a periódusban is egyazon irányba mozdultak el, mindkettő kisebb ütemű növekedésre utal.
A beérkezett áruk mennyiségében tapasztalhattunk nagyobb visszaesést, a júliusi importindex (51,6) 3,4 százalékponttal kisebb az előző hónapban mértnél (55,0). Az index hasonlóan alacsony értéket utoljára 2006 januárjában vett fel (51,7), így nem meglepő, hogy nem csak tavaly júliustól (54,9) marad el, de alulmúlja az elmúlt három év azonos időszakainak átlagát (53,0) is. Az idei esztendő legalacsonyabb exportindexét az elmúlt hónapban mértük (51,7), ami 4,3 százalékponttal kisebb, mint az elmúlt három év azonos időszakainak átlaga (56,0).
A foglalkoztatási index júliusi értéke (52,1) a harmadik olyan mutató, amely nagyobb ütemű növekedést jelez ebben a hónapban. 0,5 százalékpontos javulást mutat júniushoz viszonyítva, és 2007 októbere óta ez a legkedvezőbb értéke (54,2). A júliusi index pontosan megegyezik az előző három év azonos időszakainak átlagával (52,1).