Múlt héten jelentette be a Momentum Mozgalom, hogy két új népszavazást kezdeményez. Az egyikkel a CEU-t mentenék meg, a másikkal pedig azt szeretnék elérni, hogy legfeljebb két cikluson keresztül lehessen betölteni a miniszterelnöki pozíciót, így kizárnák a 2018-as versenyből Orbán Viktort és Gyurcsány Ferencet is.
A két témában összesen nyolc kérdést állítottak össze, melyek, mint azt a 24.hu észrevette, most már mind nyilvánosak a választási bizottság honlapján.
A kérdések közül az első kettő vonatkozik a miniszterelnöki ciklusok limitálására:
Egyetért-e Ön azzal, hogy ne lehessen miniszterelnöknek javasolható az a személy, akit korábban az Országgyűlés legalább két alkalommal miniszterelnöknek megválasztott?
Egyetért-e Ön azzal, hogy a központi államigazgatási szervekről, valamint a Kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló 2010. évi XLIII. törvény úgy módosuljon, hogy ne lehessen miniszterelnöknek javasolható és megválasztható az a személy, akit korábban az Országgyűlés legalább két alkalommal miniszterelnöknek megválasztott?
A maradék hat pedig a CEU-üggyel foglalkozik:
Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 9., 76., 77., 115., 117. §-ait a 2017. április 4-én hatályban volt szövegük szerinti tartalomra módosítsa?
Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarország területén külföldi felsőoktatási intézmény attól függetlenül folytathasson oklevelet adó képzési tevékenységet, hogy magyarországi működésének elvi támogatásáról szóló nemzetközi szerződés kötelező hatályát a szerződő felek elismerték?
Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarország területén külföldi felsőoktatási intézmény attól függetlenül folytathasson oklevelet adó képzési tevékenységet, hogy a székhelye szerinti országban folytat-e ténylegesen felsőoktatási képzést?
Egyetért-e Ön azzal, hogy a Central European University a 2017. április 4-én hatályos szabályozás szerinti feltételekkel működhessen Magyarország területén?
Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarország területén bejelentés alapján működhessenek a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) valamely tagállamában államilag elismert, nyilvántartásba vett felsőoktatási intézmények?
Egyetért-e Ön azzal, hogy a Central European University a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 2017. április 4-én hatályos szabályozása szerinti feltételekkel működhessen Magyarország területén?
A benyújtó Kádár Barnabás a Momentum elnökségi tagja és a sikeres nolimpiás népszavazás kampánymenedzsere. Kádár azt nyilatkozta a 24-nek, hogy bár Áder János köztársasági elnök aláírta a lex CEU-t, a népszavazás még megmentheti az intézményt.
"A kérdés jogilag teljesen rendben van, így csak akkor kaszálhatják el, ha Orbán leszól az NVB-nek."
- tette hozzá.
A Momentum mellett adott már be hasonló kérdéseket a DK és az ismeretlenségből most előlépett Demokrata Párt is, de ez nem gond, mert a választási iroda új szabályai szerint egy témában több népszavazási kezdeményezés is elindítható, és ha megfelelnek, akkor azé lesz az elsőbbség, aki előbb összegyűjti a szükséges aláírásokat.
A Momentum kérdéseit azért Kádár nyújtotta be, mert ő korábban a CEU hallgatója volt.
mfor.hu