Nehezen értékelhető a teljesítmény
Az elmúlt 5 évben a vállalatoknál megvalósított projektek száma átlagosan 130 volt. Egy-egy folyamat teljes költségvetése Magyarországon nem érte el a 100 ezer dollárt. A legtöbb projektet a telekommunikációs szektorban alkalmazzák, viszont itt a legrosszabb az aránya a sikeres projekteknek. A legtöbben (a válaszadók 70 százaléka) saját, standardizált projektmenedzsment módszert alkalmaznak. A felmérés szerint azoknál a vállalatoknál, ahol van külön cégen belüli projektiroda vezényli a koordinálást, ott a projektek eredményessége általánosan jobb volt.
A felmérés szerint itthon legjellemzőbb projektek az informatikai fejlesztés, a folyamat-, illetve a szervezetfejlesztés, valamint az új termékfejlesztés voltak. A válaszok alapján a legtöbb esetben a megbukott projektek miatti alternatív költség kevesebb, mint az éves árbevétel 5 százaléka. A válaszadók mintegy harmada (34 százalékuk) ugyanakkor jelezte: nagy probléma, hogy nem tudják mérni a veszteségek mértékét, illetve az elvesztett lehetőségek és felmerülő alternatív költségek mértékét.
A projektmenedzsment kulturája 10-15 éve indult el Magyarországon, a 90-es évek első felére tehető az aranykor, mára pedig elmondható, hogy beállt a piac, így ma már nincs lehetőség óriási projektek megvalósítására - mondta Prónay Gábor. A szakember szerint a valódi versenyhelyzetben válik igazán fontossá a projektmenedzsment, itthon viszont inkább a kartellezés jellemző a multinacionális cégekre. Magyarország viszont alapvetően jó potenciállal rendelkezik, így minden ok megvan a bizakodásra.
Körte Ildikó