A mintegy négyszáz kis- és középvállalkozás és nagyvállalat megkérdezésével, a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával, a GKI által készített felmérés szerint a VEX értéke tavaly a harmadik negyedévben 124 pont körül volt, egy évvel korábban pedig 118 ponton állt. Az ÜX tavaly az utolsó negyedévben 32 pont körül alakult, 2005 azonos időszakában 75 pont volt.
A GKI által negyedévente publikált VEX olyan összetett mutató, amely a vizsgált országok (Szlovákia, Csehország, Szlovénia, Lengyelország) nemzetközi versenyképességét alakító három fő tényezőt tartalmazza. Így a makrogazdasági teljesítményt, a munkatermelékenységet és a relatív költség-versenyképességet.
Szerény a makrogazdasági teljesítményünk
Vértes András szavai szerint tavaly a harmadik negyedévben az elemzett öt ország mindegyikének versenyképességi indexe nőtt. A VEX leggyorsabban Szlovákiában emelkedett. Csehország, Magyarország, Szlovénia és Lengyelország nagyjából azonos versenyképesség-javulást ért el. A makrogazdasági teljesítmény Csehországban és Magyarországon szerényen, a többi országban dinamikusan, Szlovákiában kiugró mértékben javult - mondta a GKI elnöke.
A termelékenység tavaly a harmadik negyedévben is Szlovákiában és Magyarországon alakult a legkedvezőbben. Szlovéniára stagnálás, Csehországra és Lengyelországra számottevő javulás volt jellemző. Vértes András elmondta: Szlovénia kivételével mindegyik országban reálfelértékelődés ment végbe. A GKI szerint a magyar VEX azért javult, mert a termelékenység - főleg az iparban - kiugró ütemben nőtt.
Csökkent az új gépkocsik eladása, romlott az e-gazdaság index
Az üzleti környezet index négy összetevője közül egy javult, három pedig kis mértékben romlott - mondta Vértes András. A javulás az üzleti környezet megítélésben következett be. Az üzleti környezet bizonytalan voltát a korábbi két felmérésnél kisebb arányban említették a cégvezetők. Vértes András elmondta: az állami szabályozás kiszámíthatatlanságáról alkotott véleményt tükröző index értéke nőtt a negyedik negyedévben, de a második negyedévi csúcs alatt maradt.
Az üzleti infrastruktúra alakulását jelző mutató két ok miatt romlott: az új gépkocsik eladása már 2005 harmadik negyedéve óta folyamatosan csökken, és ez a trend 2006 negyedik negyedévében sem tört meg. Az e-gazdaság index 2006 negyedik negyedévében kis mértékben romlott, mert a vállalkozások kedvezőtlenebb véleményt adtak arról, hogy az internet milyen hatással van tevékenységükre.