3p

A versenyképességi index (VEX) 2006 harmadik negyedévében mind az öt közép-európai országban, így Magyarországon is jelentősen javult. Az üzleti környezetet jellemző index (ÜX) értéke a 2006. első félévi zuhanás után a harmadik negyedévben kissé emelkedett, a negyedikben pedig romlott - mondta Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke sajtótájékoztatón.

A mintegy négyszáz kis- és középvállalkozás és nagyvállalat megkérdezésével, a Microsoft Magyarország Kft. támogatásával, a GKI által készített felmérés szerint a VEX értéke tavaly a harmadik negyedévben 124 pont körül volt, egy évvel korábban pedig 118 ponton állt. Az ÜX tavaly az utolsó negyedévben 32 pont körül alakult, 2005 azonos időszakában 75 pont volt.

A GKI által negyedévente publikált VEX olyan összetett mutató, amely a vizsgált országok (Szlovákia, Csehország, Szlovénia, Lengyelország) nemzetközi versenyképességét alakító három fő tényezőt tartalmazza. Így a makrogazdasági teljesítményt, a munkatermelékenységet és a relatív költség-versenyképességet.

Szerény a makrogazdasági teljesítményünk

Vértes András szavai szerint tavaly a harmadik negyedévben az elemzett öt ország mindegyikének versenyképességi indexe nőtt. A VEX leggyorsabban Szlovákiában emelkedett. Csehország, Magyarország, Szlovénia és Lengyelország nagyjából azonos versenyképesség-javulást ért el. A makrogazdasági teljesítmény Csehországban és Magyarországon szerényen, a többi országban dinamikusan, Szlovákiában kiugró mértékben javult - mondta a GKI elnöke.

A termelékenység tavaly a harmadik negyedévben is Szlovákiában és Magyarországon alakult a legkedvezőbben. Szlovéniára stagnálás, Csehországra és Lengyelországra számottevő javulás volt jellemző. Vértes András elmondta: Szlovénia kivételével mindegyik országban reálfelértékelődés ment végbe. A GKI szerint a magyar VEX azért javult, mert a termelékenység - főleg az iparban - kiugró ütemben nőtt.

Csökkent az új gépkocsik eladása, romlott az e-gazdaság index

Az üzleti környezet index négy összetevője közül egy javult, három pedig kis mértékben romlott - mondta Vértes András. A javulás az üzleti környezet megítélésben következett be. Az üzleti környezet bizonytalan voltát a korábbi két felmérésnél kisebb arányban említették a cégvezetők. Vértes András elmondta: az állami szabályozás kiszámíthatatlanságáról alkotott véleményt tükröző index értéke nőtt a negyedik negyedévben, de a második negyedévi csúcs alatt maradt.

Az üzleti infrastruktúra alakulását jelző mutató két ok miatt romlott: az új gépkocsik eladása már 2005 harmadik negyedéve óta folyamatosan csökken, és ez a trend 2006 negyedik negyedévében sem tört meg. Az e-gazdaság index 2006 negyedik negyedévében kis mértékben romlott, mert a vállalkozások kedvezőtlenebb véleményt adtak arról, hogy az internet milyen hatással van tevékenységükre.

MTIMenedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!