3p

A K&H nagyvállalati növekedési index eredményei alapján a hazai vállalatok várakozásai javultak. Ennek oka nagyobb részt a makrokörnyezet változásának pozitív megítélése, kisebb részt pedig a vállalat saját kilátásainak javulása. A szektorokat tekintve az ipari cégek a legoptimistábbak, az export árbevételek várt növekedése miatt.

A K&H nagyvállalati növekedési index a második negyedévben is pozitív értéket ért el, sőt mi több, 12 pontos értékével az első negyedév várakozásait is meghaladta. A javuló hangulat annak köszönhető, hogy az előző negyedévhez képest jóval kedvezőbbnek látják a makrokörnyezet változásait, miközben saját cégük helyzetével kapcsolatban továbbra is optimisták.

"Látványosan javult a kutatásban résztvevő, 2 milliárd forint feletti éves árbevételű cégek megítélése a gazdasági folyamatokat illetően. Az erre vonatkozó makrogazdasági részindex az előző negyedév negatív eredményéhez képest pozitívra fordult, és jelenleg 3 ponton áll. Ennek oka, hogy 32-ről 46 százalékra ugrott azoknak a vállalatoknak az aránya, amelyek szerint a magyar gazdaság helyzete kifejezetten javulni fog a következő egy év során. Miközben 45-ról 39 százalékra mérséklődött a stagnálásra és 22-ről 16 százalékra a romlásra számító cégek aránya" - részletezte az eredményeket Peter Roebben, a K&H Vállalati üzletág vezetője.

"Ezzel együtt saját cégük lehetőségeit továbbra is kedvezőbben ítélik meg, mint a makrogazdasági folyamatokat, hiszen a vállalat helyzetének megítélése az elmúlt negyedév optimista eredményéhez képest tovább emelkedett, így jelenleg 16 ponton áll a mutató. Emellett az is fontos, hogy ha csak hajszálnyival is, de most már azok a cégek vannak többségben, akik kifejezetten javulásra, sem pedig stagnálásra számítanak vállalatukat illetően" - tette hozzá a szakember.

Területi bontásban nézve jelenleg a kelet-magyarországi cégek a legoptimistábbak. Őket a nyugat-magyarországi vállalatok követik, míg jelenleg a budapesti cégek a legkevésbé bizakodók a következő egy évet tekintve.

Nemcsak területileg, de az egyes ágazatok között is jól látható különbségek vannak. Míg a kereskedelmi és a szolgáltató szektor az átlagnak megfelelő várakozást mutat, a mezőgazdasági cégek ennél borúlátóbbak, az ipari, építőipari cégek pedig kifejezetten kiugró, átlagot meghaladó várakozással bírnak.

"Míg az ipari cégek csupán 9 százaléka gondolja úgy, hogy az előttünk álló egy év során romlik helyzetük, addig az agrárcégek esetében ez az arány ennek éppen duplája, 18 százalék. Az ipari cégek átlagot meghaladóan pozitív várakozásaihoz mindenképpen hozzájárulhat, hogy a nagyvállalatok leginkább a külpiacokon számítanak árbevétel növekedésre, márpedig a külkereskedelemből származó bevételek aránya az ipari szektorban a legmagasabb. A szektor optimista kilátásait alátámasztja, hogy a legutóbbi ipari, illetve építőipari termelés adatok alapján a szektor az év eddigi részében jól teljesített, ami az Európai Unió növekedési kilátásait tekintve az év második felében is tovább folytatódhat" – mondta el Peter Roebben.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!