Több kulcsfontosságú esemény is volt
"Két jelentős esemény történt az első negyedévben a társaság életében: egyrészt a PregLem nőgyógyászati terméke az EU-ban törzskönyvezésre került, Nagy-Britanniában és Németországban már el is indult a támogatott forgalmazás. A másik jelentős esemény, hogy a cariprazyne molekulának sikerült a fázis III vizsgálata, ez is fontos lehet a cég életében, de lehet, hogy csak évek múlva látszik majd a hatása" - emelte ki Bogsch Erik, a Richter elnök-vezérigazgatója a cég csütörtöki sajtótájékoztatóján.
Az eredményben volt két kisebb egyszeri tétel is, hiszen a Richter az első negyedévben az amerikai Watson és Forest Laboratories gyógyszercégektől összesen kicsivel több mint hárommilliárd forintnyi mérföldkő-kifizetéshez jutott hozzá. Hasonló kifizetést a magyar vállalat áprilisban tett, amikor mintegy 150 millió svájci frankot utalt át a PregLem korábbi tulajdonosainak a vételár részeként.
A Széll Kálmán Terv 2.0-ban szereplő intézkedések kapcsán Bogsch elmondta: zajlanak a tárgyalások a kormánnyal, azonban ezeket jelenleg korai lenne kommentálni.
Oroszország, Ukrajna: komoly előreszállítások
Az év első három hónapjában az orosz piac volt az egyik, amelyik húzta az árbevétel növekedését; forintban számolva 28,2 százalékkal volt magasabb a forgalom, mint egy évvel ezelőtt. Bogsch ugyanakkor kiemelte, hogy ez a növekedés szinte kizárólag az előszállításoknak volt köszönhető, akárcsak Ukrajnában, ahol 61,4 százalékkal ugrott meg az árbevétel forintban számolva.
"Minden országban időnként meg kell hosszabbítani a törzskönyvezést, ez az adminisztrációs folyamat akár hónapokig is elhúzódhat. Ilyenkor előzetesen feltöltjük a készleteket, hogy az átmeneti időben ne alakuljon ki hiány a készítményekből" - magyarázta az előszállítások okát a Richter elnök-vezérigazgatója.
A cégvezető kiemelte azt is, hogy Magyarország részesedése mostanra jelentősen csökkent az árbevételen belül, míg korábban 30 százalék is volt a hazai piac aránya, az első negyedévben ez 11 százalékra csökkent. Az első negyedévben a magyar piacon euróban 15 százalékkal, forintban pedig 7,2 százalékkal csökkent a bevétel. "Ez a visszaesés nagyobb is lehetett volna, ha nem vezettünk volna be néhány új terméket. A helyzet egyáltalán nem mondható rózsásnak" - mondta ezzel kapcsolatban Bogsch.
Nyugat-Európa kapcsán Bogsch Erik az Esmya bevezetése mellett a Grünenthal nőgyógyászati portfólióját emelte ki, mely szintén hozta az elvárt számokat.
Évek múlva érhet be a régen várt "csodaszer"
Idén februárban rég várt pozitív híreket közölt a Richter, hiszen sikeres volt a cariprazyne molekula III. fázisú vizsgálata, ami azt jelenti, hogy a következő években talán bevételt is láthat a cég a központi idegrendszerrel kapcsolatos vizsgálatokból.
"Jelenlegi állás szerint az év végén kérvényezhetjük az amerikai törzskönyvezést, onnan számítva bő egy év az engedélyezési folyamat. Kedvező esetben 2014 közepén kerülhet piacra a tengerentúlon a gyógyszer. Az európai törzskönyvezéshez még további klinikai vizsgálatok szükségesek, 2015 előtt nem várható európai forgalomba hozatal" - mondta Bogsch.
Az Esmya kapcsán a cégvezető kiemelte: reményeik szerint néhány európai országban még az idén megkaphatja a társadalombiztosító támogatását a szer, ugyanakkor a jelenlegi gazdasági helyzetben ezt sokkal nehezebb elérni, mint a korábbi években. A gyógyszer értékesítése 2015-16-ban érheti el a csúcsot, akkor 100-150 millió eurós bevételre számít a Richter belőle.
Beke Károly
mfor.hu