A KPMG tanulmánya szerint évente kb. 40 milliárd dollár értékű informatikai termék landol a legitim értékesítési csatornák mellett, vagy importálják-exportálják a gyártója hozzájárulása nélkül. A gátlástalan nagykereskedők és ügynökök a forgalmazási szerződések megszegésével, a kedvezményes programok adatainak meghamisításával, vagy „szimplán” hamis dokumentumokkal teremtették meg ezt a szürkepiacot.
A probléma mértékére jellemző, hogy már ipari szövetség is alakult a tendencia ellen Anti-Gray Market Alliance néven, amelyet a Cisco, a 3Com, a HP és a Xerox kezdeményezett. „Nagyméretű kiszolgálókat is látunk mozogni a szürkepiacon”, nyilatkozta a Reuztersnek Marie Myers, a szövetség elnöke. „Ha egy szürkepiaci ügynök komoly árelőnnyel meg tud szerezni egy terméket, akkor a legkisebb gondot a szállítás jelenti számára.”
A szürkepiacon pedig kockázatos vásárolni, hiszen nincs sem garancia, sem technikai támogatás, olykor elavult, megrongálódott vagy hamis alkatrészekkel készült eszközöket kap a vevő – aki sokszor nem is vásárol olcsóbban, mintha a legitim szállítóval kötne üzletet. Megdöbbentő, hogy a vásárlók 60 százaléka tartozik ebbe a kategóriába.
Jelentős veszteségek az IT cégeknél a kiskapuk miatt
A csúcstechnológiai ipar évente 5 milliárd dollárt veszít azzal, hogy a márkás informatikai termékek egy részét a hivatalos értékesítési csatornákból a szürkepiac felé térítik.