Nem tesz csodát, de segíti a hatékonyságot
A jó vezető betartja a maga szabályait
Egy rátermett vezető erényei komoly erőforrást jelentenek a cég számára. Ezt jól illusztrálja a néhány évvel ezelőtti eset, amikor az egyik jelentős távközlési vállalat éléről távozott vaskezűségről és következetességről híres első embere. Ez olyan szintű megtorpanást eredményezett a cég működésében, hogy - nem utolsósorban ennek köszönhetően - az adott évben a társaság legnagyobb vetélytársa rekorderedményt volt képes elérni.
A jó vezető elengedhetetlen jellemzője, hogy kiszámítható, távol áll tőle a kapkodás, viszont képes gyors döntéseket hozni, és azokért vállalja a felelősséget. "A következetesség fontos, ugyanis a legtöbb ember igényli a biztonságot, és tisztában szeretne lenni azzal, hogy milyen reakciókra számíthat" - véli Tancsa István.
A tréner szerint pusztán a vezetői kvalitások alkalmazásával elérhető, hogy 10 százalékkal emelkedjen a cég teljesítménye. Számos példa van arra, hogy a dolgozók - képességük maximumához viszonyítva - mindössze 60-65 százalékot teljesítenek. Ezen a legkönnyebben úgy lehet változtatni, ha személyre szabott feladatokat adunk nekik. Nem tűzünk ki eléjük olyan célokat, amelyek meghaladják képességeiket, de nem is becsüljük alá rátermettségüket túlságosan egyszerű intéznivalókkal. "A jó asszisztensből ne próbáljunk értékesítőt faragni" - tanácsolja Tancsa. Ehhez természetesen ismerni kell a kollektíva tagjait, amit kommunikációval, személyes beszélgetésekkel, illetve érdeklődéssel lehet elérni.
Nem tesz csodát, de segíti a hatékonyságot
Az mfor.hu korábbi körképéből kiderül, a komplexebb tudást nyújtó vezetőképzések iránt hazánkban is
nő az érdeklődés."A kurzusok hozzásegítik a vezetőket, hogy felismerjék, melyek az erősségeik, illetve gyengeségeik. A várt hatás érdekében folyamatosan képezni kell őket, akár tréning, akár coaching módszerrel" - mondta korábban a CIB Bank HR-vezetője lapunknak.
A Manmore tréningcég szervezetfejlesztési tanácsadója azt nyilatkozta: egyre több nagyvállalat már nem csak pár napos tréningekben gondolkodik, hanem igényt tart strukturáltabb, hosszabb idejű képzési programokra is. "Ezektől nem várható el, hogy megváltoztassák a résztvevők személyiségét, de viselkedés- és attitűdváltozást eredményezhetnek, ami hosszabb távon természetesen a személyiségre is visszahathat."
"Fel kell ismerni a tanulás céljait, az elvárásokat, egyéni igényekre szabott megoldást szükséges kérni. Így a kurzusok ára jó befektetés lesz, nem pedig kidobott pénz" - mondta ezzel párhuzamosan Lászky Gyula, a CSInt Tanácsadó vezetőtrénere.
A sorozat támogatója az Atlantis Child. A következő részben - két hét múlva - a projektmenedzsmentről olvashatnak.
Nagy Vajda Zsuzsa