4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A keddi Magyar Közlönyben jelent meg az a miniszteri rendelet, mely a Széchenyi Kártya Program állami kamattámogatásának feltételeit tartalmazza. A célra a kormány az NFM fejezeti kezelésű előirányzataiból biztosít forrást egy 4,2 milliárd forintos gazdaságfejlesztési keretből, kamattámogatás formájában könnyíti meg a vállalkozások hitelhez jutását.

Ötféle hitel igényelhető

A nemzeti fejlesztési miniszter rendelete értelmében a Széchenyi Kártya Programban ötféle hiteltípust igényelhetnek a vállalkozások: Széchenyi Kártya Folyószámlahitelt, Széchenyi Forgóeszközhitelt, Széchenyi Beruházási Hitelt, Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitelt és Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitelt. Az egyes típusok feltételeit is rögzíti a rendelet.

"A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel célja a vállalkozások átmeneti likviditási problémáinak áthidalása. A Széchenyi Kártya Folyószámlahitel 25 millió forint hitelösszegig, 365 napos futamidőre igényelhető, amely 365 nappal meghosszabbítható" - olvasható a rendeletben. Ehhez 10 millió forint hitelösszegig 365 napra 1 százalékpont kamattámogatás biztosítható. 25 millió forint hitelösszegig, a hitelszerződés teljes összegére, a garantőr szervezet által vállalt garancia éves díjának 50 százalékáig biztosítható támogatás, de a garanciadíj támogatás összege nem haladhatja meg a garanciadíj vetítési alapjának 0,75 százalékát.

"A Széchenyi Forgóeszköz Hitel célja a vállalkozások forgóeszközigényének finanszírozása, piacaik megtartása és bővítése érdekében. A Széchenyi Forgóeszköz Hitel 25 millió forint hitelösszegig, legfeljebb 3 éves (1096 napos) futamidőre igényelhető" - emeli ki a miniszteri rendelet. A Széchenyi Beruházási Hitel 50 millió forint hitelösszegig, legfeljebb 10 éves futamidőre igényelhető, míg a Széchenyi Önerő Kiegészítő Hitel legfeljebb 50 millió forint hitelösszegig igényelhető 10 éves futamidőre. Mindhárom hiteltípus esetében a hitelszerződések teljes összegéhez az adott ügylet futamidejének első három évére (1096 napra) 2 százalékpont kamattámogatás, valamint a garanciavállalás évenkénti díjának 50 százalékáig terjedő támogatás biztosítható, de a támogatás nem haladhatja meg a garanciadíj vetítési alapjának 0,75 százalékát.

Az ötödik igényelhető hiteltípus a Széchenyi Támogatást Megelőlegező Hitel, mely szintén 50 millió forintig igényelhető legfeljebb ötéves futamidőre. Ebben az esetben a szerződés első három évére biztosíthat két százalékos kamatkedvezményt az állam.

Honnan lesz erre pénz?

Az állami kamattámogatás forrását is megjelölte a nemzeti fejlesztési miniszter rendelete: eszerint  az idei költségvetésben az NFM fejezeti kezelésű előirányzatainál szereplő gazdaságfejlesztésre elkülönített összeget használják fel erre a célra. A költségvetési törvény értelmében ezen a soron 4,7 milliárdos forrás szerepel, amiből félmilliárdot dologi kiadásokra, 4,2 milliárdot pedig egyéb támogatásokra különítettek el eredetileg.

A Széchenyi Kártya igénylésének szabályai nem változnak jelentősen a most megjelent rendelet függvényében: továbbra is a KA-VOSZ Zrt. és a MAG Zrt. lesz a két közreműködő szervezet. A hitelt továbbra is a KA-VOSZ-nál kell igényelni, ők tájékoztatják a cégeket, illetve ellenőrzik, hogy megfelelnek-e a részvételi feltételeknek. A KA-VOSZ dolga lesz a cégek előminősítése is, illetve a cégeket közvetíti a szerződött hitelintézetekhez. A fentiek mellett a szervezet a hitelintézetek felé sortartó kezességet vállal a meg nem térült állami kamattámogatás legfeljebb 20 százalékára.

A MAG Zrt. a rendelet értelmében naprakész, tételes, évenkénti és hitelintézeti bontású nyilvántartást vezet a kötelezettségvállalásokról és teljesítésigazolásokról, ellenőrzi a hitelintézetek kamat- és garanciadíj-támogatás lehívásait, előzetesen ellenőrzi a kiutalások jogosságát és összegszerűségét, illetve indokolt esetben felfüggeszti a támogatás folyósítását. "A hitelintézet negyedévente, a tárgynegyedév utolsó hónapját követő hónap 20. napjáig kimutatást ad át a KA-VOSZ Zrt. részére az igényelt kamattámogatás összegéről. A KA-VOSZ Zrt. az általa előzetesen átvizsgált, és a teljesítést alátámasztó dokumentumokat azok átvételét követő 15 napon belül átadja a MAG Zrt. részére. A hitelintézet az e rendeletben foglaltak fennállása esetén a kedvezményezettől a kamatnak csak a támogatással csökkentett részét szedi be" - olvasható a rendeletben.

A kedvezményezett vállalkozások köre nem változik: továbbra sem igényelhetnek hitelt azok a cégek, melyek fegyver- és lőszergyártással, katonai harcjármű gyártással, szerencsejátékkal vagy fogadással foglalkoznak főtevékenységként.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!