Simonyi Tamás szerint érzékelhetően csökken az akvizíciós tevékenység a közép-kelet-európai régióban is, ahol az új uniós tagok körében kevés privatizációs tranzakció maradt, és azokat is erősen hátráltatják a politikai megfontolások.
"A tendencia az, hogy a régió gazdasági növekedése még mindig tekintélyes, de több helyütt lassul, ami az eufórikus cégvásárlási hangulat megszűnéséhez vezet, néhány országban (például Baltikumban) pedig dermedt csend fogadja a növekedési ráták zuhanását, az infláció megugrását, a fizetési mérleg adatok drámai romlását" - elemzi a KPMG vezető munkatársa.
Simonyi Tamás kifejtette: a vállalati szféra még nem tart ott, hogy egyes cégek annyira meggyengültek volna, hogy ennek következtében tulajdonosaikban megérett volna az "eladni, még mielőtt rosszabb lesz" döntése. Ugyanakkor a vevők - tekintettel a konjunktúra visszaesésére - a vonzó vállalatok esetében sem hajlandók már megfizetni a tavalyi árakat. Mindez azzal jár, hogy az ár vonatkozásában lényegesen nehezebb tető alá hozni a tranzakciókat és sokkal több kreativitásra, kompromisszumkészségre van szükség az ügyletek egyéb, főként kockázatmérsékelő kondícióinak kimunkálásában - tette hozzá Simonyi Tamás.
Ahol a nyersanyag, ott a pénz
Más a helyzet a FÁK-országokban, főként Oroszországban, Azerbajdzsánban és Kazahsztánban, ahol a nyersanyagokból fakadó hirtelen meggazdagodás lehetősége továbbra is magasan tartja a fúziós aktivitást - véli a KPMG szakembere.
A nyersanyag- és energiaimportőr országokban, például Ukrajnában, Fehéroroszországban, még mindig sok a piaci lehetőség, a megdráguló termelési tényezők, a bankok finanszírozási hajlandóságának lanyhulása és az ingatlanpiac tetőzése mind a cégértékek lemorzsolódását vetíti előre. Ezekben az országokban az eladók egyelőre nem hajlandók tudomásul venni, hogy valószínűleg vége az arany időknek, és inkább nem adják részesedéseiket, semmint hogy szakmájukban presztízsveszteséget szenvedjenek el egy kevésbé ragyogónak látszó eladási ár publikálásával - mondta Simonyi Tamás.
Stephen Barrett, a KPMG Corporate Finance tevékenységéért felelős globális vezetője is úgy véli, hogy az egyesülési és felvásárlási tranzakciók piaci feltételei tovább romlottak az elmúlt félévben.
"Reméltük, hogy az év korábbi időszakában megfigyelt lassú visszaesés fenntartható, azonban jelenleg minden mutató markáns piaci hanyatlásra utal valamennyi régióban és szektorban. A felmérés szerint a tranzakciós volumenek és értékek az év hátralevő részében várhatóan tovább csökkennek, párhuzamosan a mérlegadatok némi gyengülésével" - jelentette ki Stephen Barrett.