A fideszes politikus ismertetése szerint az országban 600 ezer alá süllyedt a regisztrált munkanélküliek száma (mfor.hu szerk: Kara Ákos a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat legfrissebb adatai közölte, ami a KSH statisztikákban két ok miatt egyelőre még nem látszik: a) még nincsenek márciusi adatok; b) a KSH háromhavi átlagot szokott közölni. Egyébként ennyire kedvező adatot a KSH lehet nem is fog tudni kimutatni, mivel a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai nem feltétlenül csak a kedvező munkaerőpiaci folyamatokat tükrözik, hanem a munkanélküli segély szabályozásának szigorítását is.). Az északi megyékben és Békésben is számos új álláskeresőt sikerült munkához juttatni, ez elsősorban a közfoglalkoztatásnak köszönhető - jegyezte meg. (lásd: Vannak új munkahelyek, de több mint 70 százalékuk közmunka)
Győr-Moson-Sopron megyéről szólva Kara Ákos hangsúlyozta: az 5,4 százalékos munkanélküliségi ráta a legalacsonyabb az országban. Ez egyebek között elsősorban köszönhető az ipar kiegyensúlyozott, jó teljesítményének, kisebb mértékben szerepet játszik a kedvező folyamatban a közfoglalkoztatás és a téti kistérségi Start Mintaprogram. Emellett az idénymunkák is elindultak, bár ezen a téren van még tartalék - tette hozzá.
Győr-Moson-Sopron megyében egyetlen hónap alatt több mint másfél ezerrel apadt az álláskeresők száma. Míg februárban 12593-an, addig márciusban 11044-en voltak állás nélkül. A márciusi adatokban még nem szerepel a komáromi Nokia gyár létszámleépítése, amely Győr megyében közel 300 embert érint. A márciusban nyilvántartott álláskeresők több mint 28 százaléka általános iskolai végzettséggel vagy annál kevesebbel rendelkezett, a diplomások aránya 9,5 százalék volt. Az összes regisztrált álláskereső több mint háromnegyed része fizikai állományba tartozik, közel 16 százalékuk 25 évesnél fiatalabb, 33 százalékuk pedig 45 évesnél idősebb.
A munkáltatók 2363 álláshelyet jelentettek be márciusban, a felkínált állások harmadrésze a közigazgatás, 22 százaléka a feldolgozóipar, egytizede a mezőgazdaság, 7 százaléka pedig az építőipar területéről származik. A felkínált állások közel 63 százalékára alapfokú, egyötödére szakmunkás-, 12 százalékára középiskolai és 3 százalékra pedig felsőfokú végzettségű jelentkezőket várnak.
MTI