A kommunikációt, politológiát és szociológiát tanuló egyetemisták 27 százaléka nem fejezi be tanulmányait - állítják a kutatók. Több mint ötven százalékuk azonban harminc éves korára kimutathatóan jobban keres, mint diplomás évfolyamtársaik, idézi az mfor.hu-hoz eljuttatott közlemény az elemzést.
Dr. Tricia McMillan, a kutatás vezetője elmondta: "Az oktatást otthagyó úgynevezett drop-outok többsége akár 30-40 százalékkal magasabb anyagi megbecsülésre számíthat az egyetem után 5-6 évvel. A jelenség nem ismeretlen, az eredmények rímelnek a kreatív gazdaság előretörésére, melyet Ben Sanberg írt le 1999-ben.
A "kreatív gazdaság" elmélete kimondja, hogy az egyetemen megtanult probléma-megoldási minták számos szektorban a valódi innováció fékjeként működnek. Különösen a kommunikációs iparágban tör előre az interdiszciplináris szemlélet.
A Tricia McMillan professzor asszony által vezetett UCA kutatás során 1500, 24-32 éves brit fiatal karrierjét követték nyomon.
Havi 100 ezer pluszt jelent a diploma
Igaz, azért olyan elemzéseket is szép számmal lehet találni, amelyek azt mutatják ki, hogy a diploma megszerzése anyagi szempontból is megtérül. A Merces, a Workania állásportál által működtetett fizetési felméréséből például az derül ki, hogy a magyarországi diplomások az érettségizettekhez képest 100 ezer forinttal magasabb jövedelemre tesznek szert.
Utóbbi, 2008 végén publikált felmérés szerint legjobban az egyetemi végzettséggel rendelkezők keresnek, bruttó átlagfizetésük 243 500 forint. A bérek nagysága az iskolai végzettségtől függően fokozatosan csökken: egy főiskolai végzettségű munkavállaló átlagban 219 ezer forintot keres, OKJ-s képzéssel pedig átlag havi 159 600 forintra számíthat.
Valamivel alacsonyabb az érettségivel (158 600 forint), az érettségi nélküli középiskolával (139 ezer forint) rendelkezők bére, míg a legalacsonyabb fizetést az alapfokú végzettségűek (126 900 forint) kapják.
Menedzsment Fórum