A magasabb fizetés még a németeket is vonzza
Miközben a brit orvosokat a magas költségek Kelet-Európába űzik, leendő magyar társaik nyugat-európai munkahelyről álmodoznak. Hazánk uniós csatlakozása óta 1026 orvos kérte szakképesítésének igazolását ahhoz, hogy külföldön tudjon munkát vállalni. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy ennyien el is mentek volna, annyi azonban bizonyos, sokan fontolgatják a határon túli munkavállalást.
A Semmelweis Egyetem Egészségügyi Menedzserképző Központjának felmérése szerint a legtöbbeket a magasabb fizetés (80 százalék), a jobb életkörülmények (76 százalék) és az idegen nyelv elsajátításának vágya (63 százalék) hajt. A megkérdezettek mindössze 55 százaléka véli úgy, hogy nyugatabbra jobb szakmai lehetőségek várnak rá.
De nemcsak a magyar orvosoknak csábító a külföldi munka. Korábban a Menedzsment Fórum a Világgazdaság nyomán beszámolt róla, hogy Németországban a szakemberhiány már akkora, hogy a színvonal sok helyen nem éri el a kívánatosat. A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint elsősorban a keletnémet tartományok kórházaiban és rendelőiben van sok betöltetlen álláshely. A 35 évnél fiatalabb orvosok aránya csökken, ugyanis sokan külföldön, például Nagy-Britanniában helyezkednek el.
A szigetországban az ellátás színvonalának javítása érdekében nagyon komoly béreket kínálnak: egy-egy hétvégi ügyeletért akár kétezer fontot is fizetnek. A külföldi munkaerő súlyáról sokat elmond, hogy a szigetországban bejegyzett 212 ezer orvos közül mindössze 150 ezer brit születésű.
MTI/Menedzsment Fórum