4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Erős a gyanú, hogy észak-koreai hackerek törtek be múlt hónapban a Sony Pictures informatikai rendszerébe és szereztek meg onnan filmeket, illetve bizalmas adatokat. Ilyen komoly cybertámadást – már ami a dolog anyagi vonzatát illeti – még nem követtek el amerikai cég ellen, így felmerül a kérdés, hogy mire lehet képes az ország.

A hackertámadás úgy tűnik sikeres volt, ugyanis a Sony nem mutatja be a „The Interview” című filmjét, amiért egyébként kapott hideget-meleget a stúdió. Ben Stiller amerikai filmszínész a kifejezés szabadsága elleni fenyegetésnek tartja a döntést, Rob Lowe a Sony Pictures filmstúdió számítógépes rendszerét néhány hete feltörő hackerek győzelmének nevezte azt. Más világhírű sztárok is kritizálták a Sony döntését. Aaron Sorkin Oscar-díjas forgatókönyvíró, aki korábban már megharagudott azokra az orgánumokra, amelyek közzétették a hackerek által kiszivárogtatott információt, azt mondta: "Az Egyesült Államok a példátlan támadás miatt engedett abból az alapelvből, amelyet a legjobban kedvel: a szólás szabadságból". Steve Carell a kreatív önkifejezés szomorú napjának nevezte a döntést. Olyan történt már korábban, hogy egy film vetítéseit beszüntették, ám a The Interview bemutatójának törlése példátlan körülmények között történt. A szakmát belülről ismerők szerint ez fordulópontot jelent.

A történetet egyébként egy terrorfenyegetés is bonyolítja, amely azon mozik ellen irányult volna, amelyek bemutatják a filmet. A vígjátékban két amerikai újságíró megbízást kap a CIA-tól, hogy öljék meg az észak-koreai vezetőt, Kim Dzsong Unt.

A Business Insider összeállítása szerint Észak-Korea az általános szegénység és elszigeteltség ellenére komoly pénzeket ölt a „hackerképzésbe”, hogy a "szakértőket" - nem meglepő módon – Szöul ellen tudja fordítani, ha szükséges. Kiszivárgott dokumentumok szerint az ország egy nagyjából ezer és háromezer fő közé tehető „hackersereget” állított fel, de ezek az adatok még 2010-ből származnak, így lehet, hogy a valóság már ennél drámaibb. A „sereg” kiképzésére még Kim Dzsong Un apja, Kim Dzsong Il adott megbízást.

Kim Heung-kwang észak-koreai disszidens, aki 2003-ban hagyta el az országot, azt állítja, hogy két évtizeden keresztül tanította a hackereket egy észak-koreai egyetemen. Állítása szerint a diákok nem csak otthon, de Kínában és Oroszországban is képezték magukat. A jelenleg Szöulban élő szakember szerint ezek a hackerek már külföldi hálózatokba is beszivároghattak.

Simon Choi, egy szöuli biztonságtechnikai cég szakértője, aki kifejezetten az észak-koreai támadásokra specializálta magát azt mondja, hogy az ország hackerei érezhetően fejlődnek és már az sem okoz gondot számukra, hogy rosszindulatú programokat sikerrel álcázzanak és juttassák be azokat védett hálózatokra. Ez a felismerés egyébként tettre késztette a dél-koreai védelmi minisztériumot is, hogy javítsák „cyberhadviselési” képességeiket.

Hat sikeres támadás

Dél-Korea szerint 2007 óta számos sikertelen kísérlet mellett 6 komoly hackertámadás érkezett Phenjanból, amelyek során merevlemezeket pusztítottak el, bénítottak meg banki rendszereket vagy tettek elérhetetlenné weblapokat. Volt olyan eset, amely miatt egy dél-koreai banknak két hétre leálltak az online szolgáltatásai.

Szakértők szerint az elszegényedett Észak-Korea a jövőben még több forrást csoportosít majd a kiberhadsereg kiképzésére, amely érthetően jóval olcsóbb, mint mondjuk nukleáris fegyvereket vásárolni, vagy fejleszteni. Ez a döntés már csak azért is logikus a diktatúra sújtotta országban, mert túl sok vesztenivalójuk nincs, ellentétben a „szuperfejlett” Dél-Koreával, ahol minden az internettől függ. Észak-Koreában ugyanis az embereknek csak egy töredéke „van online”.

Szakértők szerint így az észak-koreaiak szabadon garázdálkodhatnak, akár erőművek informatikai rendszereit is megtámadhatják a jövőben - írja a Business Insider.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!