Az általános tapasztalat szerint - korrekt és jó színvonalú munkavégzés esetén - egy szakmailag is megbecsült alkalmazottnak nem kell retorziótól tartania. Mindenekelőtt azonban különbséget kell tenni munkáltató és munkáltató között: alapjában véve három kategóriába sorolhatjuk alkalmazónkat.
Az egyikbe a nemzetközi vagy vegyes vállalatok tartoznak, illetve a közigazgatási szféra, ahol részben a nemzetközileg bevált szisztéma alapján, illetve törvényi előírásoknak megfelelően évente egyszer vagy kétszer automatikusan sor kerül a jövedelmek indexálására. Hazánkban a cégek többsége évente egyszeri kiigazítást alkalmaz, általában koratavasszal, az inflációs ráta 70-75 százalékának megfelelő mértékben. Kisebb részük évente két lépésben végzi a kiigazítást: az év elején és a nyár derekán összesen 80-85 százalékban.
A második csoportot azok a nagyobb hazai vállalatok alkotják ahol nem korszerű javadalmazási stratégiát alkalmaznak. A harmadik csoportot a kis- és közepes vállalkozások jelentik, amelyek többségében nincs kidolgozott rendszer a humánpolitika egyes kérdéseinek kezelésére, amit vagy az ügyvezető, vagy valamely felsővezető társa lát el - egyéb feladatai mellett. Itt a javadalmazás kiigazítása nem szisztematikus, ezért a munkavállalónak azt külön kérnie kell.
Ha fizetésemelést kérünk a legfontosabb a kedvező időpont kiválasztása. A nagyobb munkáltatóknál rendszeresen sor kerül "teljesítményértékelési beszélgetésre" - effélét a kis cégeknél is lehetséges kezdeményezni. Ennek során arról is szó esik, mennyire találják jónak munkáját. Ha pozitív választ kap, megkérdezheti, hogy számíthat-e fizetésemelésre - írta a NOL.hu.
Nem szabad ragaszkodni előre elhatározott összeghez, hiszen a javadalmazási csomag több elemből áll. Lehetséges tehát például felvetni azt, hogy kapjunk kevesebb fizetéskorrekciót, de ennek kompenzálásaként prémiumunkat, jutalmunkat, esetleg a jutalékunkat emeljék meg. Hasonlóan lehetséges, hogy fizetésemelés helyett a tömegközlekedéssel való bejárás, illetve saját gépkocsi használatának költségeire kérjünk havi keretet. Ez felér néhány fizetésemeléssel. Tehát az egyéb jövedelem-összetevők egyes elemeit érdemes szemelött tartani.