"Öt év múlva több, mint száz hipermarket között válogathat Románia-szerte a vásárló" - állítja a Business Magazinnak Jacobo Caller Celestino, a francia Carrefour üzletlánc romániai vezérigazgatója. Véleményét osztja vetélytársa, az ugyancsak gall Auchan helyi első számú vezetője, Regis Mougel is, aki szerint a középosztály hajlandó egy kicsivel akár drágábban is vásárolni, ha ezt gyorsan és kellemes körülmények között teheti.
A viszonyítási alapot (mint annyi más területen) itt is a nyugat-európai helyzet adja; míg a hatvan milliós Franciaországban több, mint nyolcszáz hipermarket várja az ügyfeleket, addig Romániában (többek között az egyelőre a franciától jócskán elmaradó bérszínvonal miatt is) gazdaságosan 200 ezer lakos tud eltartani egy bevásárlóközpontot. A 22 millió románnal számolva tehát a felső határ valahol 100 és 150 között lehet - teszi hozzá Mougel. A Carrefour egykori fejlesztési igazgatója, Nicolae Danciu 120-ra teszi azt a határértéket, amelynél a piac megtorpan majd és kivár.
Spar egyelőre csak Erdélyben
A jelenlegi választék még jócskán elmarad ezektől a számoktól: keleti szomszédunknál pillanatnyilag negyven óriás-üzlet működik. A kereskedelmi szegmens azonban roppant dinamikusan fejlődik, míg 2006 elején csak három valódi nagy név (a Carrefour, a Cora és a Kaufland) harcolt a román vásárlók kegyeiért (és pénzéért), a karácsonyi vásár további három komoly szereplőt köszönthetett a hipermarket-piacon. Egy hónappal ezelőtt megnyitotta kasszáit Bukarestben az első Auchan, hat egységgel javában működik a Metro cég szakosodott hálózata, a Real, és napokon belül megjelenik a Spar első fecskéje. Ez utóbbi cég négy szupermarket üzemeltetésével tesztelte a vásárlói kedvet Aradon, Déván, Resicabányán és Székelyudvarhelyen, s ezek után döntött saját hipermarket nyitása mellett, az ugyancsak erdélyi Marosvásárhelyen, olvasható a Business Magazin írásában.
Bukarest a legdrágábbak között
Az Auchan tízhetente fog új hipermarketet nyitni az elkövetkezendő öt évben, amivel nem csupán állja a konkurensek által diktált tempót, mondta Regis Mougel. Ez azt jelenti, hogy 2011-re húsz "madaras" óriás-üzlet áll majd a román vásárlók rendelkezésére. Az egyedüli problémát a telek-árak jelentik; Bukarest ilyen szempontból már drágább, mint az európai nagyvárosok többsége, sajnálkozik a francia cég első embere.
A román jogszabályok szerint a szupermarketek és a hipermarketek közötti különbség mindössze mennyiségi: ez utóbbiak kereskedelmi felülete meg kell haladja a 2500 négyzetmétert. A vonatkozó kormányrendelet sem a kötelező módon ingyenes parkolási helyek számát, sem az áruválasztékkal kapcsolatos előírásokat nem tartalmazza.
Összeállította: Bárányi Ildikó