A csődök számát tekintve is hatalmas különbségek tapasztalhatók Magyarország egyes régiói között - legalábbis ez derül ki az Opten Kft. szerdán közölt negyedéves adataiból.
Észak-Magyarország tartja a negatív csúcsot
A cég szerint a nyugati régiókban számottevően kevesebb vállalkozás dőlt be az első negyedévben az előző év azonos időszakához képest, és már hónapok óta csökkenés tapasztalható ezen a téren. A központi régióban és Kelet-Magyarországon viszont továbbra is nő a felszámolás alá került cégek száma, ráadásul az emelkedés mértéke bőven két számjegyű. Különösen nagy a baj Észak-Magyarországon, ahol 43,1 százalékkal ugrott meg a fizetésképtelenné vált cégek száma egy év alatt.
Az Opten szerint a fenti adatok is markánsan alátámasztják a gazdaság területi kettészakadását. "A nyugati országrész sokkal jobban be van kötve az uniós gazdasági vérkeringésbe, mint Kelet-Magyarország, így az EU-ban beindult növekedés is jobban érezteti jótékony hatását" - tette hozzá az mfor.hu kérdésére Csorbai Hajnalka, az Opten Kft. stratégiai igazgatója.
Igaz, a végelszámolások szempontjából már nincs ilyen éles eltérés. A régiók többségében kevesebb céget zártak be az egy évvel korábbihoz képest - a legnagyobb csökkenést Észak-Alföld mutatta 32 százalékkal -, növekedést csak Észak-Magyarországon és Közép-Magyarországon jegyeztek fel. A legnagyobb pluszt a központi régió produkálta, ahol 26,7 százalékkal több vállalatot zártak be 2009 kezdetéhez képest.
Még fél évet várni kell a trendfordulóra
Országos összesítésben a felszámolások száma éves viszonylatban továbbra is növekszik, igaz, a korábbinál kisebb mértékben. Az első negyedévben 3947 cég ellen indítottak eljárást a hitelezők, ami 2009 azonos időszakához képest 3,3 százalékos pluszt jelent - egy évvel korábban még 31,8 százalék volt ez a mutató.
Márciusban a negyedévinél is kisebb, alig egy százalékos növekedés volt tapasztalható. Igaz, februárhoz képes több cég ment tönkre a harmadik hónapban, így "nemhogy enyhültek volna a válság hatásai, hanem épp ellenkezőleg, továbbra sincs okunk a bizakodásra" - véli Csorbai Hajnalka.
Bár a szakember szerint a felszámolások számának növekedési üteme tovább csökken majd, a trendfordulóra még mintegy fél évig várni kell, azaz - mint mondta - az utolsó negyedévben kezdődhet majd el egy lassú csökkenés.
Az Opten közleményéből az is kiderül, hogy negyedéves szinten idén 3473 cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok, szemben a tavaly január–márciusi 3254-gyel. Ez 6,7 százalékos növekedést jelez, ami szintén jóval kisebb az egy évvel korábbi 24,2 százaléknál. A harmadik hónapban 1213 vállalkozás szűnt meg végelszámolással, ez 170-nel több, mint egy éve, de 161-gyel kevesebb, mint egy hónappal korábban.
Van egy jó hír is…
Míg a felszámolások és a végelszámolások száma továbbra is emelkedik, a cégalapításoké komoly, 11,7 százalékos visszaesést mutat. Az első három hónapban "mindössze" 11 522 új vállalkozást jegyeztek be - 1522-vel kevesebbet, mint 2009 első negyedévében, és a hónapokat külön tekintve is egységes csökkenés tapasztalható.
Ez egyébként - az Opten szakértői szerint - végre egy jó hír, mivel "a cégvilág régóta kívánatos tisztulását" jelzi.
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum