Mint arról a Világgazdaság beszámolt az átárazást csak túlórában lehet megoldani, amely több millió forintos terhet ró az érintett cégekre. A hatályos rendelkezések ugyanis tiltják a január elsejei munkavégzést, ám december 31-én még a régi, a január másodikai nyitáskor viszont már az új árakat kell alkalmazni. A cégek ezért rendkívüli műszakokkal a január 2-i nyitást megelőzően kívánják megoldani.
Az emelkedő áfa a termékek árában is jelentkezni fog, véli a kereskedelmi cégek többsége, emellett az energia drágulása óhatatlanul megjelenik az élelmiszerárakban is. Néhány vállalat ugyan az árrése vagy a beszállítók terhére megpróbál mérsékeltebb árakat alkalmazni, de a kereskedőcégek többsége úgy véli, hogy ez csak ideiglenes megoldás lehet. A szakemberek a Világgazdaságnak nyilatkozva annak a véleményüknek adtak hangot, hogy az alapvető élelmiszereken vélhetőleg nem fognak spórolni a vásárlók, ugyanakkor az egyéb fogyasztási cikkek kereslete csökkenhet a következő hónapokban.
Kapcsolódó anyagok
Egy tucat Tesco és két új Auchan áruházat terveznek jövőre
Kevés kereskedő nyeli le az áfaemelést
Nem csak a vásárlókat érinti a január elsején életbelépő, az élelmiszereket sújtó magasabb áfát. A 12-ről 15 százalékra növekvő adókulcs a kereskedőkre is többlet terhet ró.