A jelenlegi elképzelések szerint a MÁV a privatizációs tanácsadók kiválasztására két eljárást indít, az egyikben a pénzügyi tanácsadót választják ki, aki alvállalkozóként megjelöli a jogi tanácsadót is, egy másik eljárásban pedig a vagyonértékelőről döntenek.
Jendrolovics Pál elmondta, hogy a jelenlegi munkaterv szerint a MÁV Cargo Zrt. privatizációjának négy fázisa lesz. Az első fázisban nyílt közbeszerzési eljárás keretében választják ki a pénzügyi, jogi, vagyonértékelési tanácsadókat 2007 januárjára. A második szakaszban 2007 első negyedév végéig a privatizációs koncepciót véglegesítik a tőkepiaci ismeretek és a társaság egy éves teljesítményének figyelembe vételével. A harmadik fázisban lesz a tenderezési időszak, amikor megjelenik a kötelező érvényű privatizációs kiírás, a befektetőkkel való tárgyalás. Befejezésként jövő év negyedik negyedévében kerülne sor a privatizációs szerződés aláírására, a pénzügyi teljesítésre.
A MÁV Zrt. stratégiai vezérigazgató-helyettese közölte, hogy a jelenlegi tervek szerint kétfordulós körben választják ki a szakmailag megbízható, pénzügyileg jó ajánlatot. Hangsúlyozta: a privatizációt megelőzően a vasúti környezetet is rendezni kell, mert a kialakult szokásjog és a törvényi jogszabályi dolgokat végig kell gondolni.
Megkezdődik az előkészítés
Dióssy Gábor, a MÁV Cargo Zrt. igazgatósági tagja, aki a társaságot képviseli a MÁV-nál, a privatizációt előkészítő munkacsoportban elmondta: a MÁV Cargo menedzsmentje megkapta azt a feladatot, hogy a céget készítse elő a privatizációra. Emlékeztetett arra, hogy jogilag megtörtént a MÁV Cargo Zrt. leválása a MÁV-ról, de még jelenleg is jónéhány vállalatirányítási rendszerelem egybemosódik, ezek leválasztását kell előkészíteni. Kiemelte, hogy végül minisztériumi illetve kormányszinten döntenek a MÁV Cargo végleges privatizációs koncepciójáról.
A MÁV Cargo Zrt. a MÁV Zrt. korábbi árufuvarozási üzletágából jött létre, amely 2006. január elsejétől önálló társaságként működik. A MÁV árufuvarozása 2005-ben 8,6 milliárd árutonna kilométert teljesített, ami mintegy 2 százalékkal volt több az előző évinél. A társaság az idén 90 milliárd forint árbevétellel számol az előző évi 86,3 milliárd forinttal szemben.