A fejlesztésről szóló támogatási szerződést ünnepélyes keretek között szerdán Záhonyban írta alá a Csikós Bálint, a támogató szervezet KIKSz Közlekedésfejlesztési Zrt. igazgatója és Benyó Balázs, a Nemzeti Infrastruktúra Zrt. ügyvezető igazgatója. Az eseményen Hónig Péter, közlekedési, hírközlési és energiaügyi miniszter az MTI-nek elmondta: a ma aláírt szerződés közel 27 milliárd forintról szól, de a térség komplex, 2012 végéig tartó gazdaságfejlesztési programja a 32,5 milliárd forintot is meghaladja; az első munkagépek várhatóan júliusban jelennek meg a térségben.
Kálnoki Kis Sándor, a beruházások koordinálásáért felelős miniszterelnöki megbízott az aláírást követő gazdasági fórumon elmondta: a vasúti infrastruktúra fejlesztésének keretében a térségben lévő mintegy 150 kilométer hosszú vágányhálózatból 43 vágánykilométert újítanak fel és erősítenek meg. A vasúti munkálatok értéke a kivitelezéssel együtt közel 20 milliárd forint, melyhez az Európai Unió 16,5 milliárd forintot biztosít – mondta Kálnoki Kis Sándor.
Az első ütemben a Záhony és Tuzsér, a Tuzsér és Eperjeske rendező pályaudvar, valamint az Eperjeske rendező pályaudvar és Tornyospálca átrakóállomás közötti vonalszakaszt korszerűsítik. A beruházás második részében a magyar-ukrán határ és Záhony, valamint az Eperjeske rendező pályaudvar közötti pályaszakaszokat, továbbá a Tuzsér és Komoró, illetve a Záhony és Eperjeske közötti vonalszakaszt újítják fel. Emellett Komoró állomás vasúti biztosító berendezéseit is modernizálják.
A közútfejlesztési projekt - a mai napon aláírt szerződésének köszönhetően - 5,8 milliárd forintos uniós és több mint egymilliárd forintos hazai támogatással válik lehetővé. Az első ütemben a Tuzsér-Mándok közötti út korszerűsítése már elkezdődött; a munkálatok a Tiszabezdédet Záhonnyal összekötő, a Fényeslitkét és a Komorót elkerülő, valamint a 4-es főutat és a 100-as vasúti fővonalat összekötő út építésével folytatódnak. A programban a Komorót Tiszabezdéddel összekötő útszakasz is megújul; utóbbi településen elkerülő útszakasz épül. Kálnoki Kiss Sándor hozzátette: a vasútfejlesztési beruházás munkáinak befejezési határideje 2010 vége, a közúti projekt pedig várhatóan 2011 végéig valósul meg.
A térségben korábban már elindult egy, a kis- és közepes vállalkozásokat érintő, 4,4 milliárd forint értékű fejlesztési program, amely 14 céget, 17 beruházással érint. A vállalkozások összesen 1,7 milliárd forint összegű támogatást kaptak a fejlesztéseikhez, termelői, csomagolói, raktározói és szállítmányozási kapacitásuk bővítéséhez. A gazdaságfejlesztési program már a megvalósítás során 400-500 új munkahelyet teremt a térségben; a betelepülő befektetőktől pedig ennek a többszörösét remélik.