Az Interregionális Szakszervezeti Tanács (IGR) kismartoni irodája 2002 óta képviseli az Ausztriában dolgozó magyar munkavállalók érdekeit és ad jogi tanácsokat számukra. Míg két évvel ezelőtt havonta átlagban tízen keresték fel a szervezetet, addig manapság naponta nyolcan fordulnak hozzájuk segítségért, mondta el a Der Standardnak Tóth Eszter és Müller Éva, az IGR két vezetője.
A szervezet szerint a náluk bejelentett esetek arról tanúskodnak, hogy az osztrák munkáltatók sok esetben "hajmeresztő módon" használják ki a magyarok jogi tájékozatlanságát. Így visszatartják a túlóráért járó pénzt, nem fizetik ki a 13. és 14. havi fizetést vagy a cégre kiszabott büntetést egyszerűen áthárítják a munkáltatóra.
Egy szállítási vállalkozó például minden új gumiabroncsot a magyar sofőrrel fizettetett meg, egy másik cég pedig a munkavállaló fizetéséből vonta le azt a büntetést, amit előbbire szabtak a munkavállalási engedély meghosszabbításának elmulasztása miatt.
Nem csoda, hogy a magyar dolgozók közül sokan "legszívesebben visszamennének Magyarországra dolgozni" - állítják az IGR vezetői. Pozitívum viszont, hogy a szervezet tanácsadása révén egyre több munkavállaló jön rá arra, hogy csőbe húzták, és próbálja meg egyúttal érvényesíteni jogait.
Burgenlandban jelenleg 4000 magyar dolgozik, nyárra mintegy 6000-re növekedhet a számuk. Legtöbbjük olyan munkát végez, amire nem találnak osztrák munkaerőt, vélik az IGR vezetői. Az osztrák munkahelyek ellopásának vádja így esetükben nem állja meg a helyét.
Mint ismeretes, az EU-bővülés utáni munkavállalási korlátozások bevezetéséért Németország és Ausztria küzdött leginkább. Ezek szerint az EU tagállamok minimum kettő, maximum hét évig nem nyitják meg munkaerőpiacaikat a csatlakozó országok előtt. A hivatalos célkitűzések szerint addig a bérszínvonalak is kiegyenlítődhetnek.
Az IGR vezetői ugyan szívesen vennék ezt, de a fenti viszonyok ismerete alapján ezt némi kétkedéssel fogadják.
(Menedzsment Fórum)
Kihasználják a magyarokat az ausztriai munkáltatók
Az Ausztriában dolgozó magyarok egyre gyakrabban panaszkodnak arra, hogy munkáltatóik visszaélnek hatalmi helyzetükkel és megsértik jogaikat. A sérelmek között a 13. havi bér és a túlórák kifizetésének elmulasztása is szerepel.