Több egybehangzó forrás is megerősítette a Business Insider kérdésére azt a piaci pletykát, mely szerint Kína fantáziát lát a Facebookban, ezért szívesen lenne tulajdonos is a cégben. Sőt, egyesek azt is tudni vélik, hogy a Citigroup összesen 1,2 milliárd dollár értékben fektetne be a közösségi oldalba, melynek egy része kínai, más része pedig közel-keleti befektetők megbízásából történne. A lap megkérdezte a Facebook és a Citigroup menedzsmentjét is, akik nem kívánták kommentálni a piaci pletykát.
A Business Insider cikke szerint a Facebook-tagok számára azért lehet aggasztó a kínai érdeklődés, mert a 700 millió felhasználónak nehéz lesz megbíznia egy olyan tulajdonosban, mely saját országában korlátozza az internethez való hozzáférést és a nyilvánosságot.
Ugyanakkor a lap cikke is kiemeli, hogy még korai túlzottan aggódni, ugyanis jelenleg még egy egymilliárd dolláros részvénycsomag is kicsi a Facebook teljes méretéhez képest, a közösségi oldal a hírek szerint 100 milliárd dolláros tőzsdei bevezetésre készül jövőre. Ezek alapján pedig még ha igaz is a pletyka, akkor is csak 1,2 százaléknyi tulajdonrészt szerezne Kína a cégben. Emellett a hírek arról szólnak, hogy a kínai befektetők szavazásra nem jogosító részvényeket vennének, azaz nem szólhatnának bele a Facebook működésébe. Emellett a legfontosabb, hogy ezekkel a részvényekkel nem látnának bele a felhasználók tevékenységébe, a "mezei" részvényeseknek ugyanis erre nincs jogosultságuk. Azaz a szakemberek szerint senkinek nem kell féltenie profiloldalát vagy üzenőfalát kínai kutató szemektől.
Ráadásul a technikai szaklap szerint mivel a Facebook magánkézben lévő társaság, ezért bele kellene egyeznie a részvények esetleges eladásába külföldiek számára. Bár a lap újságírói szerint ezzel valószínűleg nem lenne probléma, hiszen már korábban lehetett hallani arról, hogy Mark Zuckerberg Facebook-alapító Kína felé terjeszkedne, így éppen kapóra jönne neki egy kínai tulajdonos.
A Forbes szakírója szerint azonban nem árt vigyázni Kínával, hiszen könnyen lehet, hogy az elmúlt hónapok arab felkelései vezettek oda, hogy a diktatúra bevásárolná magát a Facebookba. Az arab országokban ugyanis a közösségi oldal volt a tüntetések egyik generátora, és könnyen lehet, hogy a kínaiak azt akarják megakadályozni, hogy hasonló forradalom lángoljon fel Pekingben is.
Gordon G. Chang, a Forbes szakembere úgy gondolja, hogy a Facebook egy részének megvásárlása az első lépés lehet afelé, hogy Kína teljes egészében kontrollálja, mi jelenik meg az országáról a nemzetközi fórumokon. Belföldön ezt már sikerült elérni, azonban a világ legnagyobb közösségi oldalának segítségével a külföldi híráramlás egy részét is befolyásolni tudná az ország.
Szóval egyelőre a legtöbb dolog homályos a kínai befektetés körül, hiszen hivatalosan senki nem erősítette meg a vásárlási szándékot, és az is kérdés, hogy a pletykákban szereplő 1,2 milliárd dollár mellett később tervezi-e növelni részesedését Kína. A nagy rivális Google éppen a múlt héten jelentette be, hogy a közeljövőben elindítja saját közösségi oldalát, a Google+ néven, így az sem zárható ki, hogy egyszerű konkurenciaharcról van szó, a Google a kínai veszéllyel akarja elrettenteni a felhasználókat a Facebooktól.
mfor.hu