2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kínai rendőrség korrupcióval vádolja a brit GlaxoSmithKline (GSK) gyógyszeripari csoport korábbi helyi vezetőjét és több beosztottját, akik a hatóságok szerdai bejelentése szerint több milliárd jüannyi vesztegetési pénzeket fizettek ki orvosoknak, kórházaknak és kormányzati tisztviselőknek azért, hogy az egészségügyi intézményekben a GSK készítményeit használják.

A brit Mark Reilly-t - aki 2009-től tavalyig vezette a GSK kínai leányvállalatát - és a cég két kínai állampolgárságú menedzsere a hatóságok szerint "kiterjedt korrupciós hálózatot" működtetett, és a vállalat eladásainak növelése érdekében milliárdos nagyságrendben (egy jüan 35,5 forint) fizetett ki kenőpénzeket.

Ugyanakkor a korrupciós hálózat abból a szempontból gyenge hatékonysággal működött, hogy az így elért illegális üzleti előnyt nagyságrendileg hasonló összegre tették a hatóságok, mint a vesztegetésbe befektetett pénzt. A többletbevételeket állítólag könyvelési trükkökkel tüntették el.

szerk: nemrégiben Lengyelországból érkezett hasonló hír a céggel kapcsolatban. 

A rendőrség szerdán fejezte be a nyomozást az összesen 46 gyanúsítottat érintő ügyben, a bizonyítékokat pedig átadta az ügyészségnek.

A GSK-botrány tíz hónappal ezelőtt robbant ki, de azzal kapcsolatban eddig csak a GSK egyes alacsonyabb beosztású kínai munkatársait vették őrizetbe a hatóságok. Legutóbb 2009-ben keveredett külföldi cég hasonlóan súlyos korrupciós botrányba Kínában, akkor a brit-ausztrál Rio Tinto bányászati vállalat négy vezetőjét - köztük egy ausztrált - hét és tizennégy év közötti börtönbüntetésekre ítéltek.

A mostani ügy igen érzékenyen érintette a brit cég kínai eladásait, amelyek értéke az előző két negyedévben 61, illetve 29 százalékkal esett vissza. A kínai piac - más szektorokhoz hasonlóan - egyre fontosabb a gyógyszeripari cégek számára, amelyek a dinamikusan növekvő országban akarják ellensúlyozni a lanyhuló nyugati keresletet.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!