4p

A rossz gazdasági helyzetre hivatkozva egyre több dolgozó munkaviszonyát szüntetik meg a hazai cégek. Nem árt azonban tudni, milyen jogszabályok szerint teheti meg ezt a munkaadó, illetve milyen jogorvoslati lehetőségekkel élhetnek a vállalatok, illetve a munkavállalók a különböző esetekben. Az mfor.hu a Rodin konferenciáján járt, ahol egyebek között arról volt szó, hogy közös megegyezéssel történő távozás után is van mód jogorvoslati lehetőséggel élni.

Közösen megegyeztek?

A munkaviszony megszüntetésére vonatkozó magyarországi jogszabályozás számos esetben eltér a többi európai országétól. Az Egyesült Királyságban például nem csak azokat védi a jog, akiket munkaszerződés alapján foglalkoztatnak, hanem azokat is, akik rendszeres bevételhez jutnak bizonyos jövedelemszint fölött, miközben a munkáltató, a megrendelő vagy a megbízó felé teljesítenek – mondta dr Kiss György, a Pécsi Tudományegyetem Munkajogi és Társadalombiztosítási tanszékvezetője a Rodin napokban tartott konferenciáján.

Németországban sem olyan egyszerű elküldeni a dolgozókat, ugyanis itt a törvény kimondja, hogy akkor lehet jogos a felmondás, ha az szociális szempontból is igazolt. Vagyis ha valakit kivonnak a munkaerőpiacról, azt nagyon meg kell indokolni.

Közös megegyezés után is van mód jogorvoslatra

Magyarországon a legtöbb helyen úgy intézik el a dolgozó munkaviszonyának megszüntetését, hogy közös megegyezést kötnek vele erről. Sokan úgy vélik, hogy ezt a megállapodást nem lehet megtámadni, de ez tévedés. Például megtévesztés, jogellenes fenyegetés esetén igenis érvényt lehet szerezni a jogorvoslatnak. Például ha azzal fenyegeti a munkavállaló dolgozóját, hogy elintézi, a környéken ne kapjon munkát, akkor a hírnév, illetve a személyiségi jog megsértése miatt lehet pereskedni.

Ha pedig azt mondja a munkáltató, hogy azért kényszerül erre a lépésre, mert megszűnik az adott tevékenység, de utána kiderül, hogy az adott munkakörre, munkaviszonyba vett fel új embert - tehát nem vállalkozói szerződéssel -, akkor a megtévesztés esete áll fenn, ami szintén jogellenes.

Közös megegyezésnél nincs szükség a cég részéről indoklásra, ha azonban azt mégis megteszi, a per során a bíróság ezt is vizsgálni fogja, és erre úgy tekintenek, mintha az indoklási kötelezettség fennállt volna.

Kirúgás rendes felmondással

Ha valakit rendes felmondással küldenek el arra hivatkozva, hogy a munkáltató működésében rejlő ok teszi ezt indokolttá (például költségtakarékosság miatti racionalizálás), akkor csak azt lehet vizsgálni, hogy ez valóban jogszerű volt-e. Ha a munkáltató személyében következik be változás, akkor erre nem lehet felmondást alapozni.

Utóbbi jogszabállyal egyébként akadnak problémák: például mi van akkor, ha egy vállalat több évig tárgyal a kiszervezésről, miközben elküldi az embereket, és a befektető csak ezt követően érkezik a céghez – ilyen esetben ugyanis a felmondás pillanatában még nem volt tulajdonosváltás, csak tervezték azt.

Rendes felmondásnál a munkáltatónak igazolást kell írnia, aminek a valódiság és az okszerűség követelményeinek kell megfelelnie. Dr. Kiss György szerint ilyenkor nincsen szükség arra, hogy részletes indoklást írjanak a cégek, az legyen inkább összefoglaló jellegű.

Hozzátette: a munkavállaló magatartására, képességére sem érdemes utalni, mert egy esetleges pernél ezt könnyen meg lehet támadni. Például a bíró felvetheti, hogy ha a dolgozónak hiányosságai voltak, miért nem küldték tréningre.

Méltányosság és egyenlő bánásmód

Jó szem előtt tartani a méltányosság problémáját, illetve odafigyelni az egyenlő bánásmódra. Egy esetben az egyik légitársaság a 40-50 év fölötti hölgyeknek mondott fel, mert úgy vélte, hogy idősödő koruk miatt nem felelnek meg a követelményeknek. A bíróság természetesen helyt adott a dolgozók panaszának.

Csoportos leépítésnél pedig - a cég szempontjából - arra kell figyelni, hogy az elküldöttek között akadjon nő és férfi, fiatal és öreg, gyermekét nevelő és egyedülálló is, hogy ne legyen támadási felület.

Most, a válság idején különösen fontos, hogy a cégek tisztában legyenek a munkajogi szabályokkal, hiszen sokat veszíthetnek egy esetleges peren. Ugyanakkor a dolgozóknak is tisztában kell lenniük a jogaikkal, és tenniük kell azért, hogy azokat érvényesítsék. Tehát jogszerűtlen munkaviszony-megszüntetés esetén érdemes a hatóságokhoz vagy akár bírósághoz fordulni.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!