5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A fizetésképtelen cégek csaknem mindegyike a felszámolás sorsára jut - ezen a tavaly szeptembertől érvényes, megmaradásukat elősegíteni kívánó törvénymódosítás sem tudott változtatni. A bedőlési hullám ezekben a hónapokban tetőzik, javulás csak a második félévben várható. Mfor.hu háttér.

Nem vezetett számottevő változáshoz a tavaly szeptember elseje óta hatályos, a csődeljárást leegyszerűsítő csődtörvény, legalábbis ezt mutatják az első hónapok tapasztalatai. A Creditreform adatai szerint tavaly csaknem 15 ezer felszámolás, 11 ezer végelszámolás és 2800 egyszerűsített végelszámolás volt hazánkban, a csődeljárások száma viszont mindössze 49-et tett ki - ebből 31-et a negyedik negyedévben indítottak.

A túlnyomó többség megszűnik

2006-ban nyolc, 2007-ben egy, 2008-ban pedig egy csődeljárást sem jegyeztek fel, és az elmúlt 14 év adatait böngészve is egyértelmű, hogy ez az eljárás Magyarországon a gyakorlatban szinte nem létezik.

A módosított csődtörvény célja az volt, hogy - fizetésképtelenség esetén - a cégek megszűnésével végződő felszámolási eljárások száma csökkenjen, a továbbélésre esélyt adó csődeljárásoké pedig emelkedjen.

A felszámolások aránya nagyságrendjét tekintve azonban szeptember óta sem változott - továbbra is ez a legelterjedtebb forma, amelyhez a bajba jutott társaságok hitelezői fordulnak. Szintén elterjedt megoldás maradt a bírósági eljáráson kívüli megegyezés az adóstársasággal - sokan ezt választják a formális csődvédelem helyett.

Nem ismerték fel a lehetőséget

Szakemberek szerint a helyzeten egyelőre azért nem volt képes változtatni a módosított csődtörvény, mert a gazdaság szereplői egyelőre nem ismerték fel az ebben rejlő új lehetőségeket. Másrészt félnek a megbélyegzéstől - sokan ma még bizalmatlanul közelítenek a csődvédelembe menekült vállalkozásokhoz, véli Dr. Ember Csaba.

Az Ember, Drabos és Szarvas Ügyvédi Iroda ügyvédje szerint ez azért is furcsa, mivel ez a megoldás éppen a vállalatok megszűnését hivatott megakadályozni - türelmi időt teremtve a működés, a finanszírozás újraszervezéséhez -, elterjedését azonban éppen a téves piaci közvélekedés akadályozza.

Csak papíron működik?

A fél éve hatályos jogszabály fontos újításai közé tartozik, hogy immár a hitelezők is folyamodhatnak adósuk csődvédelméért. Az elmúlt fél év tapasztalatai ugyanakkor azt mutatják, hogy a gyakorlatban ez igen nehezen megvalósítható. A bíróságon benyújtott csődvédelemi kérelemhez ugyanis a hitelezőnek olyan mellékleteket kell csatolnia, amelyek elkészítése az adós társaság részéről is aktív együttműködést igényel.

A bíróság különféle nyilatkozatokat vár el például az adós fél ügyvezetőjétől arról, hogy indult-e korábban a társaság ellen csődeljárás, illetve az ügyvezető a kötelezettségvállaló nyilatkozatát arról, hogy számlavezető bankokat értesíti a csődeljárás megindulásáról, továbbá az adós tulajdonosaitól, akiknek határozattal kell előzetesen jóváhagyatni a csődeljárás megindítását. A jogalkotói szándék - hogy a hitelezők felszámolási eljárás helyett lehetőleg csődeljárást kezdeményezzenek adósaikkal szemben – emiatt nem tud teljesen érvényesülni, hiszen adminisztrációs terhet ró az adósra is, mondta a szakértő.

További probléma, hogy – Dr. Ember Csaba szerint - a jogszabály értelmezésében nehézséget jelent a pontatlan megfogalmazás. A törvény nem rendelkezik például egyértelműen arról, hogy a hitelezői szavazások, többségi döntések esetén pontosan miként kell meghatározni a követelési aránytól függő szavazatok számát, ami bizonytalanságra adhat okot a szoros szavazati aránnyal meghozott hitelezői határozatok esetén.

Hiányos védelem a befektetőknek

A módosított törvény hiányossága az is, hogy nem biztosítja egyértelműen a befektetők védelmét. A csődvédelem alatt álló társaságba befektető – azt kvázi megmenteni kívánó - társaságnak ugyanis a szabályok értelmében nem keletkeznek elsődleges jogai a többi hitelezővel szemben. Így egy esetleges felszámolási eljárásnál a tulajdonosi jogviszony alapján az újonnan (utólag) befektető társaságnak a követelése leghátulra sorolódik akkor, ha a későbbiekben mégis felszámolásra lenne szükség az adóssal szemben.

Abban, hogy a cégek egy része máig fél a csődvédelemtől, közrejátszik az is, hogy a kérelmezéstől számítva mindössze 90 nap áll az adós rendelkezésére a csődegyezség megkötésére a hitelezőkkel. Ha ez idő alatt nem sikerül tető alá hozni a megállapodást, a folyamat automatikusan felszámolási eljárásba vált át.

Ez a 90 napos határidő, fizetési haladék természetesen egészen egyéves időtartamig meghosszabbítható, de ehhez szintén a hitelezők meghatározott hányadának a beleegyezése szükséges, ami minden szavazás alkalmával a hitelezők türelmének és bizalmának a próbája is egyben, véli az ügyvéd.

A Cofacé korábbi elemzésében szintén azt állapította meg, hogy nem javul a helyzet az „igazi csődeljárások” számát tekintve. A cég elemzői szerint a változások hatékonyságát a hitelezői igények megtérülésén lehet igazán lemérni - erről azonban nem jelent meg olyan mennyiségű adat, amely alapján messzemenő következtetéseket lehetne levonni.

Most tetőzik a csődhullám


A Coface adatai szerint tavaly a felszámolási eljárások száma 30, a végelszámolásoké pedig 44 százalékkal növekedett. A csődhullám tetőzése 2010 év elejére tehető; utána a magas bázis miatt kisebb lehet a növekedés üteme, 2010 második félévében pedig abszolút értékben is csökkennie kell, mondta február közepén Dercze Zoltán, a Coface Hungary országigazgatója.

Szerinte a hazai csődarány drasztikus magasságba ugrásának az egyik oka, hogy Magyarországon túl sok a cég a piac méretéhez képest, ebből következően alultőkésítettek. A cégek 92-94 százalékának az árbevétele nem éri el az éves 20 millió forintot, tehát ezek a kis cégek nem lesznek képesek elviselni a válság okozta terhet. Dercze szerint ez nem feltétlenül baj, mert hosszabb távon nem életképes ez a rengeteg mikroszkopikus cég.

W. B.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!