A televíziós reklámokra 62, míg a filmekbe belehelyezett termékekre 61 százalék emlékszik vissza. A rádióreklámok hatékonysága viszont csak 47 százalék, míg a szövegekben szereplő brand nevekre 23 százalék emlékszik vissza.
A mozi- vagy tévéfilmekben található burkolt reklámok a fiatalok körében a leghatásosabbak. A 15-24 éves közönség 41 százalékát győzi meg egy márka a színvonalasságáról, ha egy filmben találkozik vele.
Sokakat megtéveszt a product placement: olyan termékeket is látni vél egy filmben, amely nem is szerepelt. A márkák összecserélésére példa, hogy a megkérdezettek 31 százaléka látni vélte a Nokia telefonját a Mátrix második részében. A tévedés oka, hogy a Mátrix első fejezetében igen hangsúlyosan jelent meg a Nokia, míg a második részt már nem a finn mobilcég, hanem a Samsung támogatta.
A legnagyobb product placement piac az Egyesült Államokban található. Az amerikai közönség mellett a távol-keleti nézők a legfogékonyabbak a filmekben elhelyezett termék megjelenésekre. Az USA-ban ennek a reklámpiaci szegmensnek az éves forgalma mintegy 1 milliárd dollár, és 350 cég hirdette már termékét filmben vagy a televízióban.
Hatalmas piac az indiai is: itt a Leo Burnett reklámügynökség külön leányvállalatot alapított a product placement szegmensre, a Leo Entertainmentet. A Leo Burnett egy indiai vizsgálata szerint a Coca Cola egy kampányának az igen sikeres, Kantee című filmbe való belerejtése önmagában 20 százalékos piaci növekedést eredményezett.
A product placement eljárás egyetlen hiányossága, hogy hatása kevésbé megjósolható, mint más marketingeszközöké. A Matrix Reloadedben hirdető Cadillac például inkább veszített, mint nyert a hirdetésen, mutatta ki egy utólagos piackutatás. A film premierje ugyanis csúszott, és a moziban bemutatott Cadillac CTS Sedan már rég a piacon volt, mire a nézők a Mátrixban találkoztak vele: nem sokat lendített tehát a tavalyi modell eladásán a film.
(Menedzsment Fórum)
Kiszámíthatatlanok a filmekbe rejtett reklámok
Nagyobb valószínűséggel jegyzi meg a közönség azokat a márkákat, amelyeket a mozifilmekben látnak, mint a hagyományos formában meghirdetetteket. A product placement hatékonysága a televíziós szpotokéval azonos, derül ki a Brand Republic cikkéből.