A nagy jelentőségű ítélet a Viking Line finn hajótársaság és az északi ország tengerészeinek szakszervezete között kirobbant jogvitában született. A cég ugyanis 2003-ban az addig Finnországban lajstromozott Rosella komphajót át akarta lajstromoztatni Észtországba, hogy észt legénységgel, alacsonyabb bérek mellett üzemelhessen. A finn érdekképviselet erre sztrájkkal reagált, amelyet a vállalat az EU-n belüli letelepedési szabadság korlátozásaként értékelt.
Ítéletében a bíróság elismerte, hogy a szakszervezeti fellépés a letelepedési jog korlátozása, a határozat szerint azonban ez bizonyos körülmények között megengedhető. Ilyen körülmény, ha a sztrájk olyan jogos célt szolgál, mint a munkavállalók védelme. Ez a cél akkor is kellő indok lehet, ha a hajót más államban lajstromozták - szögezte le a Világgazdaság szerint a luxemburgi törvényszék.
Megakadályozhatják a cégek vándorlását a szakszervezetek
A szakszervezeteknek jogukban áll megakadályozni egy cég valamely tevékenységének áttelepítését egy másik (olcsóbb bérű) EU-tagállamba, ha fellépésük célja a munkavállalók védelme - idézi az Európai Bíróság döntését a Világgazdaság.