Dióssy László, a tárca szakállamtitkára azt még nem tudta megmondani, hogy mekkora összeggel indulhat a támogatás. Kling István mindössze annyit mondott ezzel kapcsolatban, hogy a kiotói szén-dioxid egységek eladásából Belgiumnak és Spanyolországnak a múlt év nyarán 28,2 milliárd forint folyt be. A pályázati pénzeket 2012-ig kell elkölteni - tette hozzá az államtitkár.
A június 3-án módosított és a napokban megjelenő kormányrendelet lehetővé teszi a háztartási gépek cseréjének és az erdőtelepítésnek a támogatását is a szén-dioxid egységek eladásából származó bevétel felhasználásával. A rendelet nyitva hagyja a "kaput" arra az esetre, ha más, az üvegházhatású gázok kibocsátását hosszú távon csökkentő cél jelenik meg - mondta Kling István. A pályázatok ezen túlmenően többek között az épületek energiahatékonyságának növelését, a megújuló energia felhasználását, a távfűtés korszerűsítését, a világítás és a közvilágítás energiahatékonyságát és a közlekedés kibocsátás-csökkentését szolgálják.
A szén-dioxid egységek értékesítésének bevételét csak zöld beruházásra lehet fordítani, amely igazolhatóan hosszútávon csökkenti a károsanyag-kibocsátást. A kvóta vásárlója kikötheti a felhasználási célokat is, mint ahogy a belga és a spanyol állam is tette. Ezért a kiotói egységekből eddig befolyt 28,2 milliárd forintot nem lehet a panelprogramban felhasználni abban az esetben, ha már megkezdték a beruházást, vagy megkötötték a szerződést. A továbbiakban pedig csak akkor vehető igénybe az ilyen támogatás a panelprogramban, ha az megfelel a zöld beruházási program feltételeinek.
A környezetvédelmi minisztérium mostanra dolgozta ki a klímabarát otthonok és intézmények támogatásának rendszerét, a "Zöld Beruházási Programot" (ZBR), amely lehetővé teszi a pályázatok kiírását. Kling István tájékoztatása szerint a rendelet módosítása egyszerűsíti a pályázatokat és lerövidíti annak idejét.