Az orosz kormány a Rosneft olajtársaság egy részének eladását fontolgatja a költségvetési hiány pótlására - jelentette ki Igor Suvalov miniszterelnök-helyettes a Bloomberg televíziónak. Oroszországnak tíz év óta első alkalommal kell költségvetési hiánnyal szembenéznie. Az orosz állam 75 százalékos tulajdonrésszel rendelkezik a Rosneftben.
"Ismét elérkezett a privatizációk ideje" - idézi Igor Suvalov szavait a RIA Novosti hírügynökség. A gazdasági minisztérium most a "második és harmadik sorba tartozó" társaságok értékesítésére készül. Igor Suvalov szerint 5500 privatizálható részvénytársasággá alakított állami vállalat van Oroszországban.
Andrej Saronov korábbi gazdasági miniszterhelyettes úgy látja, hogy az állam nem lesz hajlandó olyan vállalatok, mint a Rosneft többségi tulajdonrészének eladására, de az állami tulajdonrész minden probléma nélkül 50 százalék plusz egy részvényre is csökkenhet.
Oroszország már 2007-ben tőzsdére vitte a Rosneft részvényeinek 14 százalékát 10,4 milliárd dollárért (7,04 milliárd euró). Az állami tulajdonban lévő Rosneftegaz 75 százalékos Rosneft-tulajdonrésze mellett a Rosneft leányvállalata, az RN-Rasvitije 9,44 százalékos részesedéssel rendelkezik az olajtársaságban. A fennmaradó hányad kisrészvényesek tulajdonában van.
Az idei első félévben a Rosneft nyeresége felére, 81,23 milliárd rubelre (1,82 milliárd euró) esett vissza. Az értékesítési árbevétel 21 százalékkal 439,76 milliárd rubelre csökkent. Az idei első nyolc hónapban a társaság 0,4 százalékkal többet, 75,8 millió tonna kőolajat termelt.