6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Elsöprő többséggel támogatták a részvényesek a menedzsment javaslatait a Mol csütörtöki közgyűlésén, így a magyar cég szinte teljesen bebetonozta magát egy esetleges ellenséges felvásárlással szemben. Az orosz Szurgutnyeftegaz nem jutott be a közgyűlésre, azonban fizetett hirdetésben üzent a Mol részvényeseinek.

A közgyűlés csak másodjára volt határozatképes - az eredetileg meghirdetett 11 órára nem jelent meg a részvényesek ötven százaléka, így végül második nekifutásra 44,12 százalékos részvétellel tartották meg azt. Mindez csak azért érdekes, mert önmagában a Mol ennél több részvény felett rendelkezik: a kölcsönadott papírokkal és a baráti tulajdonosokkal együtt közel ötven százalék van a cég kezében.

Elsöprő támogatás

Ahogy az várható volt, a közgyűlés elsöprő többséggel szavazta meg a menedzsment már hetekkel ezelőtt nyilvánosságra hozott javaslatait, így több helyen is módosul az olajcég alapszabálya. "Hasonló eredményre lehetett számítani, miután nincs igazán ellenfele a menedzsmentnek, legalábbis a közgyűlésen nem képviselhette magát" - fejtette ki az mfor.hu-nak Szegner Balázs, az Equilor elemzője.

Nem vehetett részt az éves közgyűlésen a Mol új, 21,2 százalékos tulajdonosa, az orosz Szurgutnyeftegaz, mely csütörtök reggel fizetett hirdetést jelentetett meg több magyar lapban is. A Mol-részvényesekhez íródott nyílt levél lényege, hogy bár időben teljesítettek minden követelményt a Mol részvénykönyvébe történő bejegyzéshez, a cég "ismeretlen okokra hivatkozva" megakadályozta részvételüket a közgyűlésén. Ezzel ismét lehetetlenné tette, hogy a Szurgutnyeftegaz tájékoztassa a Mol vezetését és a részvényeseket  jövőbeni együttműködési szándékairól és reményeiről.

Az üzenettel az orosz cég nyilvánosan is meg kívánta erősíteni, hogy a kölcsönösen előnyös partnerkapcsolat érdekében továbbra is készen állnak a Mol vezetésével a párbeszédre - áll a hirdetésben. A Magyar Energia Hivatal korábban azt közölte az MTI-vel, hogy  a Szurgutnyeftegaz ugyan a részvényesi megfeleltetés fordulónapján, április 9-én bejelentette a hivatalnak tulajdonszerzését, ám azt nem vették tudomásul, hanem kérdéseket intéztek a vevőhöz. Emiatt az orosz cég valószínűleg nem került be a részvényesi könyvbe.

Döntés született a Mol közgyűlésén arról is, hogy felhatalmazzák a menedzsmentet további saját részvények vásárlására. Mindez azt jelentheti, hogy a jelenlegi, ötven százalék körüli arányról tovább emelkedhet az a részvénymennyiség, amely felett az olajcég rendelkezik.

A részvényesek elsöprő többséggel támogatták a cégvezetésnek azt a javaslatát is, hogy idén ne fizessen osztalékot a Mol, valamint elfogadták a vállalat 2008-as beszámolóját. Arról is határoztak, hogy Csányi Sándor és Dobák Miklós továbbra is a Mol igazgatóságának tagja marad - mandátumukat meghosszabbították.

2010-2011-ben csak enyhe növekedéssel számolnak

A Mol-nak erős, stabil a pénzügyi háttere, s célja, hogy még erősebbé váljon pozíciója annak érdekében, hogy ha vége lesz a recessziónak, ki tudja használni a fellendülés idején a piaci lehetőségeket - mondta Mosonyi György, a társaság vezérigazgatója a közgyűlésen. Hozzátette: a társaságnak 1,5 milliárd euró lehívatlan hitelkerete van, s felkészült a szűk esztendőkre.

Kifejtette: 2010-ben és 2011-ben még inkább stagnálást vagy nagyon enyhe növekedést várnak, 40-80, de inkább 80 dollár közeli hordónkénti kőolaj árral.

A vezérigazgató úgy véli, az alacsony olajár miatt a finomítói árrések nem tarthatók fenn, s Európában már most negyven olyan finomító van, amelynek negatív az eredménye. A költségek, például az áramár növekedése miatt várhatóan csak a hatékony finomítók tudnak nyereségesen működni, illetve fennmaradni, tette hozzá.

A közgyűlést követően Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója elmondta: "A mai közgyűlés napirendi pontjainak elfogadása a részvényesek részéről egy új helyzetet teremtett mind a lopakodó felvásárlás elleni védelem, mind a társaság pénzügyi rugalmasságának megőrzése szempontjából."

Harc az oroszok ellen

A közgyűlésen elfogadott alapszabály-módosítások közül a legfontosabb, hogy ezentúl nem szavazhatnak azok a tulajdonosok a közgyűléseken, melyeknek nem átlátható a tulajdonosi szerkezetük. Ez a rendelkezés egyértelműen a Szurgut ellen irányul, ugyanis az orosz cég évek óta még az oroszországi hatóságokkal sem közli, kik a tulajdonosai. Egy orosz gazdasági elemző szerint maga Valagyimir Putyin miniszerelnök birtokolja a cég 37 százalékát, ezt azonban Putyin szóvivője korábban cáfolta.

"Az osztrák OMV 2007-es ellenséges felvásárlási kísérlete óta a Mol szinte mindent megtett a védekezés érdekében, amit megtehetett. A piaci vélekedés szerint jelenleg már lehetetlen a Mol ellenséges felvásárlása, egy ügylethez vagy a cég menedzsmentjének vagy a magyar államnak a hozzájárulása kell" - mondta az mfor.hu kérdésére Szegner Balázs.

Az Equilor elemzője szerint innentől kezdve több út áll az oroszok előtt: vagy eladják 21,2 százalékos részesedésüket egy átláthatóbb tulajdonosi hátterű orosz cégnek, amely szavazni is tud a közgyűléseken. A másik lehetőség, hogy az oroszok megpróbálnak valamilyen módon hatni a Molra, mivel a magyar cégnek jelenleg is komoly érdekeltségei vannak Oroszországban, nyersanyagainak jó részét onnan szerzi be.

"Már a közelmúltban is megfigyelhető volt, hogy a sajtóban nem mindig a Szurgut képviselője nyilatkozott, hanem az orosz energiahivatal elnöke is megszólalt" - hangsúlyozta az elemző.

Előbb-utóbb ki kell teríteniük a kártyáikat az oroszoknak

Szegner Balázs szerint most hasonló folyamat zajlik, mint 2007-ben, amikor az OMV akarta felvásárolni a Molt. "A menedzsment akkor sem volt hajlandó tárgyalni az osztrákokkal, akárcsak most, a Szurgut esetében" - vont párhuzamot a szakember.

Ugyanakkor az Equilor elemzője szerint könnyen elképzelhető, hogy az orosz cég a közeljövőben valamilyen más fórumon nyilvánosságra hozza majd terveit a Mollal kapcsolatban. Ezzel pedig ismét elindulhat egy kommunikációs hadjárat a két cég között, a sajtón keresztül üzengethetnek egymásnak.

"Elképzelhető, hogy ez nem lesz olyan durva, mint az OMV esetében, amikor a Mol és az osztrák cég főműsoridőben tévéreklámokkal próbálta elmondani véleményét" - tette hozzá Szegner.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!