2p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A menedzsment rendszerek nem csak az általános vezetési elvekre, hanem az egyes részterületekre - így a információtechnológiára - is kiterjed. Pedig ez is egy olyan terület, amelynek innovatív fejlesztése a vállalatok számára a piaci pozícióik stabilitását és a versenyelőnyt biztosíthatja.

5. Humán tervezés

Emberek helyett üzleti folyamatok állnak a nyugati rendszertervezés központjában. Itt a mindennapi információtechnológia sokkal több munkát egyszerűsített le és tett monotonná, mint amennyit gazdagított.
Japánban a rendszerépítés célja a dolgozók hozzájárulásának erősítése, ezért az IT alkalmazásának vezérelve az úgynevezett "humán tervezés". Az elterjedt vállalati magatartás, azaz a döntésekben való széleskörű részvétel és véleményegyeztetés valamint a hallgatólagos tudás bevonása (a nehezen megmagyarázható, tapasztalatokon, élményeken alapuló tudás) megkérdőjelezi a döntéstámogató technológiák szükségességét. A japánokra jellemző az emberi tudás lényegének megragadása, ezért általában nem szakembereket is bevonnak a rendszertervezés folyamatába.

A világszínvonalú IT rendszereiről híres távolkeleti vállalatok ebből kifolyólag nem annyira a technológiájuk miatt lettek sikeresek, hanem azért, mert jelentős befektetéseket tettek annak érdekében, hogy a frontvonalbeli dolgozókat képezzék és támogassák e rendszerek használatában. A Toyota minőségbiztosítási rendszere például úgy fejlődött ki, hogy a munkások csak javítani akartak a munkakörülményeiken. A menedzsment támogatása és bátorítása segítette törekvéseiket, mely ezután a TQM-mozgalomhoz vezetett. Chowa-nak, magyarul harmonizációnak nevezik ezt a filozófiát, mely az emberek értékelésén és tiszteletén alapul. Azt a törekvést jelenti, hogy a technológia inkább a felhasználóhoz alkalmazkodjon, nem pedig fordítva.

Japán módra természetesen nem lehet nyugaton gondolkodni és dolgozni, az imént felsorolt "elveknek" ugyanis kulturális gyökerei vannak, melyek nem adaptálhatók. Épp ideje azonban, hogy a felső szintű menedzserek újra irányításuk alá rendeljék a technológiát, miszerint az IT-hez különleges, technokrata jellegű menedzsment-eszközökre van szükség.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!