A Vertis a kvótákat egy olyan cégtől vásárolta, amely Indiában fejleszt megújuló energia projekteket, és ezért cserébe szén-dioxid-kibocsátási jogokat kap az ázsiai országtól a Kiotói jegyzőkönyvben lefektetett szabályoknak megfelelően.
A Vertis a kvótákat egy közép-európai vállalkozásnak értékesítette tovább, tonnánként 17 eurós árfolyamon. A vevő nevét és az eladott kvótamennyiséget a felek nem közölték.
Szabó Gergely jelezte: a tranzakció jelentőségét az adja, hogy ilyen üzletek eddig csak határidősként jöhettek létre, hitelkockázat vállalása mellett.
Az adás-vétel tárgyát úgynevezett CER típusú egységek képezik. Ezek az Európai Unió saját emisszió-kereskedelmi rendszerének (ETS) EUA típusú egységeitől eltérően a kiotói jegyzőkönyv, így az ENSZ elszámolása alá esnek.
Azonnali kereskedelem CER-egységekkel eddig még azért nem történt, mert az ENSZ bonni központú forgalmi jegyzékével, illetve a nemzetközi regiszterrel a nemzeti forgalmi jegyzékek zöme még nincs összekötve, kivéve Japánt, Új-Zélandot és Svájcot. A Vertis Svájcban rendelkezik számlával, ezen keresztül bonyolította az első európai azonnali üzletet.
A többi nemzeti forgalmi jegyzék összekötése a nemzetközivel azért fontos, mert az ETS alá tartozó európai cégek CER-egységeket csak nemzeti számlán keresztül számolhatnak el az EU felé. Brüsszel ugyanis megengedi, hogy a tagállamok az EUA-k mellett korlátozott mértékig az olcsóbb CER-egységek elszámolásával feleljenek meg éghajlatvédelmi kötelezettségeiknek.
Szabó Gergely megjegyezte, hogy Magyarország jól halad nemzeti jegyzékének felállításával, ám a csatlakozásra várhatóan csak akkor kerülhet majd sor, ha arra az EU összes tagállama készen áll.